ARGE 250


Perakendeciler okul kurdu

Elif Akın

Perakende sektörünün önde gelen firmalarının üye olduğu Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) İSMEK ve İŞKUR ile birlikte sektörün en temel sıkıntılarından biri olan istihdam sorunu için kalıcı bir çözüm geliştiriyor. Perakende sektöründe ihtiyaç duyulan elemanların yetiştirilmesi için temel basamak görevini üstlenecek İSMEK Perakende Okulu; Satış Danışmanı, Satış Görevlisi, Reyon Görevlisi, Depo Görevlisi, Teknoloji Marketi Satış Danışmanı, Market Satış Danışmanı (Et, Balık, Şarküteri, Manav, Pastane) ve Mağaza Elemanı ana başlıklarındaki programlarıyla eğitimlere başlayacak.

Nitelikli elemana ihtiyaç var 

Eğitim süreleri branşlara göre 72 saat ile 248 saat arasında değişim gösteriyor. İşbaşı Eğitimi staj süreleri ise GPD ve KMD üyesi işyerleri ile İŞKUR tarafından adayla görüşülerek belirleniyor. KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu, “Türkiye’nin en önemli konularından biri işsizlik, organize perakendenin en önemli sorunlarından biri de eleman sıkıntısı. Bu iki sorunun çözümü için dernek olarak istihdam yaratmaya yönelik eğitim projelere odaklanıyoruz. Bu bağlamda ilk okulumuz olan İSMEK Perakende Okulu Mecidiyeköy’deki binasında 31 Ağustos 2015 Pazartesi günü eğitimlere başlıyor" diyor.

Günde 15 milyon tüketici 

GPD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise sektörün gücünü ön plana koyarak, istihdam açığını çözmek için firmaların ve çalışanlarının birlikte gelişmesi fikrine vurgu yapıyor. “Üyelerimiz 24 bin satış noktasında 245 bin kişiyi istihdam ediyor. Ülkemizin her köşesine ulaşabilmek için mağaza açmaya ve istihdam yaratmaya devam ediyoruz. Günde 15 milyon tüketiciye daha kaliteli ve hesaplı ürünleri ulaştırırken, bizi temsil eden çalışanlarımız en büyük kaynağımız. Bu kaynağımızı ne kadar eğitebilirsek başarımız da o derece artacaktır” diyor.

Perakende okulu sponsorlarla döşendi

GPD ve KMD’nin birlikte yürüttüğü Eğitim ve İstihdam Çalışma Grubunun çalışmalarıyla şekillenen ve hayata geçen proje, derneklere üye firmaların sponsorlukları ve destekleri ile tamamlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi olan İSMEK tarafından İstanbul’un en merkezi noktalarından biri olan Mecidiyeköy’de tahsis edilen okulun tadilatı, iç düzenlenmesi, mobilya ve tüm gereçleri proje sponsorları tarafından karşılandı. İSMEK Perakende Okulu, projeye ilk anından itibaren destek veren dernek üyeleri arasında sınıf sponsorları olarak CarrefourSA, CHEP, IFCO, MİGROS, REAL, VESTEL ve WATSONS; destekleyici sponsorlar arasında BİM, BİMEKS, KOÇTAŞ, METRO, IKEA ve TeknoSA var.