Turkishtime AR-GE 250


Sepet analizini doğru yapan, satışlarını katlıyor

irem sertbaş

Bebek bezi alanların  Türkiye'de aynı zamanda pil, Amerika'da ise bira aldığını biliyor muydunuz? Bunu Walmart’ın Amerika’da, Carrefour’un Türkiye’de yaptığı “Sepet analizi” söylüyor. Doğru sepet analizi, satışları katlıyor…

Perakende sektöründe görev alıyorsanız, çocuk bezi ve bira arası satışları arasındaki ilişkiyi duymuşsunuzdur. Perakende devi Walmart, satışları analiz ederken, çocuk bezi ve bira satışları arasında bir bağlantı olduğunu tespit etmiş. Yapılan inceleme, yeni çocuk sahibi olan ebeveynlerin cuma günlerini eğlenmek için partiye gitmek yerine eve bira alarak evde geçirmek zorunda kaldıklarını göstermiş. Bu yüzden bebek bezi alan baba çoğunlukla yanında bir de bira alıyor... Walmart bu doğrultuda bebek bezi ve birayı yakın yerlere koyarak satışlarını artırmayı başarıyor.

Farklı ürünlerin satışları arasındaki ilişkiyi bulmak ve buna uygun pazarlama stratejileri geliştirmek için yapılan analize “Sepet analizi” adı veriliyor.

İlginç bir örnek de, e-ticaretten: İncehesap.com sitesi, daha önceki araştırmalarında televizyon alan kullanıcıların daha sonra siteye tekrar gelerek askı aparatı aldığını görmüş. İncehesap.com'un Kurucu Ortağı Nurettin Erzen şöyle anlatıyor: "Bu kullanıcıların büyük çoğunluğu ya bunun ayrıca alınacağını bilmiyordu ya da aparatın tam olarak ne için kullanılacağı bilgisine sahip değillerdi. Biz de buradan yola çıkarak sepet tamamlayıcı ürün olarak askı aparatını dahil ettik. Bunun yanında cep telefonları için Cep Kask sigortası önererek kullanıcıların telefonlarına gelebilecek zararı düşünmelerini ve buna karşı önlem almalarını sağlamış olduk. Her zaman kullanıcı gibi düşünerek ve doğru yerde doğru önerilerde bulunarak aksiyon alıyoruz."

Haberin devamı Turkishtime'ın Şubat sayısında...