AR-GE 250


Yeni nesil marketler müşterisini tanıyacak, ürünler ‘alerjenim’ diyecek

Elif Akın

Hayatımızın her alanına giren teknoloji, her gün milyonlarca tüketiciyi ağırlayan marketlerin de geleceğini belirleyecek. Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından “Dönüşümü Başlat, Geleceği Kazan” teması çerçevesinde “Teknoloji” konusuyla düzenlenen ve 7’nci kez kapılarını aralayan YZB 2015, büyük bir teknoloji dönüşümüne de ev sahipliği yaptı. YZB 2015’te, organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketlerin geleceğini şekillendirecek ve daha eğlenceli alışveriş olanağı sunacak teknolojiler katılımcılara tanıtıldı. Yerli ve yabancı şirketlerin uzman isimleri tarafından tanıtılan yazılım, donanım ve yeni nesil akıllı market ekipmanları, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

YZB 2015’te 400 metrekare alana kurgulanan ‘Geleceğin Marketi’nde, ilk kez görücüye çıkan ve önümüzdeki dönemde kullanılmaya başlanacak olan yeni nesil akıllı market ekipmanlarının, önümüzdeki 3 yıl içinde ülke genelinde kullanılmaya başlanması öngörülüyor. Alışverişi kolaylaştırarak, tüketicilerin daha hızlı alışveriş yapmalarına olanak tanıyacak akıllı marketler, sahip oldukları teknolojiler sayesinde büyük enerji tasarrufu sağlayarak, çevreci olacak.

 

Market, tüketiciyi rafa yönlendirecek
Alışveriş alışkanlıklarını değiştirecek olan akıllı marketlerde ürünler, teknolojik raflar sayesinde tüketicisine tazeliğini simgelerle gösterirken, tazeliğini yitiren ürünler, “Artık taze değilim” simgesiyle kullanıcısını uyaracak. Öte yandan yeni nesil marketler, müşterisini daha marketten içeri girmeden tanıyacak. Bu sayede tüketicinin ilgisine göre raflar uyarılarda bulunarak, indirimde olan ürünlere yönlendirebilecek. Ayrıca marketlerde kullanılacak “Karekod” uygulaması ile ürünler tüketicilerine alerjen olup, olmadığını söyleyecek. Üzerine konulan meyve-sebze dahil ürününü tanıyan tartı ise, tüketiciye ürün hakkında fiyat da dahil olmak üzere detaylı bilgi paylaşırken, akıllı alışveriş arabaları alışverişlerde toplam fiyatı gösterecek. İndirimi göstererek tüketiciyi ilgi alanına göre yönlendiren ekipmanlar, kasiyersiz kasalar gibi yenilikler sayesinde, gelecekte yeni bir alışveriş dönemi başlayacak.

 

Hollogram teknolojisi markette kullanılacak
YZB 2015’teki ‘Geleceğin Marketi’ bölümünde ilgi çeken diğer bir yenilik ise, ürün tanıtımlarını gerçekleştiren hollogram sunucular oldu. Satın alma süreçlerini büyük ölçüde artıran teknoloji sayesinde müşterisini algılayan hollogram uygulaması, etrafındaki tanımlı ürünleri anlatıyor.