ARGE 250


1 Milyar Dolarlık oyuncak pazarının dönüşümü

Barış Soydan

Türkiye oyuncak sektörünün yıllık pazar hacmi 1 milyar $ civarında hesaplanıyor. Pazarın büyüme hızı yüzde 6 iken markalı oyuncaklarda bu büyüme yüzde 10 civarında gerçekleşmekte. Pazarın yüzde 80 ithalatçı,yüzde 20’sinide imalatçılar oluşturmakta.

Yüzde 33’ü çocuk olan Türkiye, genç nüfusuyla oyuncak sektöründe dinamik bir pazara sahip. Oyuncak sektöründe hareketliliğe sebep olan bu durum Türkiye’de kişi başına yıllık ortalama 40-120 dolar arasında para harcanmasına sebep oluyor. Önümüzdeki 5 yılda da bu rakamın 300-350 dolar seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor. Bu kapsamda da çocuğun hem fiziksel hem de zeka gelişimi açısından aileler çocukları için eğitici oyuncakları tercih ediyor.
Özellikle kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almasıyla annelerin çocuklarıyla birlikte geçirdikleri zamanı daha verimli ve eğlenceli hale getirmeye çalışmaları eğitici oyuncaklara olan talebi daha da artırdı. Öyle ki anneler artık evlerindeki boş kutu ya da pet şişeler ile hazırladıkları oyunların yanı sıra her türlüeğitici oyuncaklardaki gelişmeleri de yakından takip ediyorlar. Tüm bu talepler ve gelişmeler ışığında da son 5 yılda oyuncak sektörü 20 kat büyüdü.
Tüm bu rakamsal gelişmelerin yanında oyuncak talepleri de gelişen dünyada çok farklı boyutlara taşındı. Oyuncak denildiğinde ilk akla gelen tahta arabalar, bez bebekler artık yerini ‘akıllı oyuncaklara’ bıraktı. Anne babalar çocukları için eğitici oyuncak setlerini tercih ederken pedagoglar da çocukların beden ve ruh sağlığı açısından oyun ve oyuncakların önemini vurguluyor.