ARGE 250


Ali Kibar'dan Turkishtime'a önemli açıklamalar: Bütün fabrikaları Endüstri 4.0'a geçiriyoruz

Turkishtime Dergi

 

Kibar Holding, son yılların en hızlı büyüyen gruplarından biri. Hyundai fabrikasının üretimi çok büyük oranda ihracata gidiyor. Assan Gıda ile gıda ihracatında da yıldızları parlıyor. Bu yıl yeni bir ambalaj fabrikası açıyorlar. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, adım adım tüm fabrikalarını Endüstri 4.0’a uygun hale getireceklerini ifade ediyor.

RÖPORTAJ Ebru Erdoğan

 

23 milyar liralık cirosu olan Kibar Holding, alüminyumdan otomotive, gıdadan ambalaj ve enerjiye kadar 23 şirketiyle bir sanayi devi… Teknolojiye yatırım yapmayan şirketlerin yaşamasının mümkün olmayacağını dile getiren Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, bu yıl içinde açılacak İspak Ambalaj’ın yeni fabrikasını Endüstri 4.0 için örnek gösterilebilecek şekilde yaptıklarını söylüyor. Kibar’la yeni yatırımlarını ve büyüme hedeflerini konuştuk.

 

- Kibar Holding açısından 2016 nasıl geçti?

2016 siyasi ve ekonomik anlamda zor bir yıl oldu. Kibar Holding açısından ise performansımızın iyi bir noktada olduğunu söyleyebilirim. 2015’i 23 milyar liralık ciroyla kapatmıştık. 2016 rakamlarıyla ilgili olarak arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor ama 2016 yılını bütçelerimize paralel şekilde tamamladığımızı düşünüyorum; hatta yüzde 5-8 olan hedefimizin bir parça üzerinde kapatacağız. Satışlarımızın yüzde 60’ı ihracattan geliyor. Dış ticaretimiz 2.5 milyar dolar seviyesinde. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin listesinde Türkiye’nin en başarılı 4’üncü şirketiyiz.

- 2017’de yeni yatırımlarınız olacak mı?

2016’da İspak Ambalaj şirketimiz bünyesinde yeni ve Endüstri 4.0 için örnek gösterilebilecek bir fabrika yatırımı yaptık. Kapasiteyi üç katına çıkaracak fabrikamızı 2017’de açacağız. Yaklaşık 250 milyon liranın üzerinde bir maliyeti olacak bu yatırımımızla Avrupa’nın en büyük ambalaj firmalarından biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de tek seferde yapılan en büyük esnek ambalaj yatırımı özelliğini taşıyan bu tesis ile 150 milyon euro ciro ve grubumuzun ihracat hacmine 75 milyon euro katkı hedefliyoruz. Yeni fabrika ile özellikle gıda ve medikal ambalaj alanlarında portföyümüzü genişletmeyi hedefliyoruz.

 

- Bu yıl gündeminizde yeni ortaklıklar olacak mı?

2015 yılının sonlarında ‘Toplam Atık Yönetimi ve Çevre Danışmanlığı’ konusunda Amerikalı bir şirketle ortaklık anlaşması imzaladık. 2017’de de çevre ve sağlık sektörleri gündemimizde olmaya devam edecek. Yine bu yıl, global bir oyuncu olmak adına yurtdışındaki pazarlarda daha da genişlemeyi hedefliyoruz. Bu amaçla ana sektörlerimizden birinde yabancı oyuncularla bir birliktelik veya bir satın alma ile stratejik yol haritamızda bir adım daha atmayı planlıyoruz. Tabii temkinli büyümenin de altını çizmekte fayda var; büyürken mevcut karlı pazarlardaki pazar payımızı korumak da her zaman önceliğimiz olacak.

Türkiye ve Avrupa’da esnek ambalaj sektöründe satın alma ve birleşme imkanlarını da yakından takip ediyoruz. Ayrıca alüminyum sektöründe satın alma planımız var.

- En büyük işlerinizden biri olan alüminyumu büyütme planlarınız nedir?

Assan Alüminyum’da her geçen yıl verimliliği ve kapasite kullanımını artırıyoruz. Şirketimizi büyütmek amaçlı planlarımız tabii mevcut. Bununla birlikte zaten Assan Alüminyum yılda 80 bin ton alüminyum folyo üretim kapasitesiyle Avrupa’nın ilk üç üreticisinden biri. Türkiye’de pazar lideri. Başta AB ülkeleri olmak üzere 70’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Şirketimiz an itibariyle çeyrek milyon tonun üzerinde üretim yapan ilk Türk yassı alüminyum üreticisi olma hedefini gerçekleştirmiş durumda.

- Gıda sektöründe de faaliyet gösteriyorsunuz ancak Türk tüketicisi sizi pek tanımıyor. İç pazarda bilinirliği artırmayı düşünüyor musunuz?

Assan Gıda, Türkiye’nin en büyük ketçap ve sos ihracatçısı; üretimin yüzde 50’sini ihraç ediyoruz. 4 kıtada 30'dan fazla ülkeye ürün veriyoruz. Üretim optimizasyonu ve genel iyileştirmeleri kapsayan 22 milyon liralık yeni yatırımlarımızla otomasyonu ve istihdamı artıracağız. Günde 4 bin ton domates işleyebilme kapasitesine sahip bu tesis bir günde yaklaşık 1.5 milyon ürün üretiyor. Assan Gıda olarak fideden, gübreye, sulama, zirai mücadeleye kadar üretimin her aşamasında çiftçimizi destekliyoruz. Aslında tüketiciler bizim tatlarımızı yakından tanıyor; zincir restoranların hemen hepsinin soslarını biz üretiyoruz.

- Türkiye’de en çok bilinen markanız Hyundai Assan… Otomotivde iç pazarı değerlendirir misiniz?

Üretim, 2015’te ilk kez 1 milyon 359 bin adedi görmüştü. İhracatı 1 milyon adet sınırına dayanmıştı ve yılı yüzde 12 artışla kapatmıştık. Binek otomobil ve hafif ticari araç satış rakamı da yüzde 26.1 artışla 968 bin 17 olarak gerçekleşmişti. Bu gelişmeler ışığında Hyundai Assan olarak, 226 bin adet araç üretimi ile rekor kırdık. Üretimin yüzde 85’sini ihracat pazarlarına yönlendirdik. Pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. 2016, otomobil pazarı için de kritik bir yıl olmakla birlikte başarılı sonuçlar elde ettik. 2017’de ÖTV ve jeopolitik gelişmelerin pazara yön vermesini bekliyoruz. Otomotivde mevcut kapasitemiz limite gelmiş durumda ve saatte 40 otomobil üretiliyor. 240 bin araç seviyesindeyiz. Bu yıl, yeni model ciddi bir yatırım olur. Bununla ilgili görüşmeleri ortağımızla sürdürüyoruz. İç pazarda A segmentinde pazar lideri durumdayız; pazar payımız yüzde 28. Toplam pazardaki payımız yüzde 5.5-6. i10 ve i20 olmak üzere iki modelimiz var. Yeni i10 versiyonu banttan çıkmaya başladı. Öncelikli hedefimiz ihracat; iç pazara daha sonra vereceğiz.

-Kibar Holding dolardaki artışa karşı hangi önlemleri aldı?

-Kibar ailesinin yönetim tarzı ne?

-Kibar Holding enerji işine yatırım yapacak mı?

Hepsi ve daha fazlası Turkishtime'ın Şubat sayısında yayınlanacak röportajın tamamında olacak...