ARGE 250


Anneler gününe özel veriler... Annelerin internet alışveriş eğilimleri...

Barış Soydan

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa, bağımsız araştırma kuruluşu DORinsight’a yaptırdığı “Annelerin E-ticarete Bakışı” araştırması kapsamında annelerin online alışveriş alışkanlıklarını açıkladı. Annelerin online alışverişte göz önünde bulundurdukları unsurları ve ürün tercihlerini anlamaya yönelik araştırmanın sonuçlarına göre, annelerin %43’ü internetten yaptıkları alışverişlerde giyim ürünlerini tercih ediyor. Giyim ürünlerini %40 ile kozmetik, %36 ile ayakkabı, %31 ile hediyelik eşya ve %30 ile küçük ev aletleri izliyor. Annelerin %30’u internet kullanımı için herhangi bir zaman tercihleri olmadığını belirtirken, araştırmaya katılan annelerin büyük bölümü 14:00-16:00, 18:00-21:00 ve 21:00-01:00 saatleri arasında internet kullanıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, annelerin büyük bölümü online alışverişi kendilerinin ve çocuklarının ihtiyaçlarına yönelik ürünleri satın almak için kullanıyor. Annelerin %31’i satın alma kolaylığı dolayısıyla e-ticareti tercih ederken, %22’si fiyat avantajı, %13’ü ise ürün çeşitliliği dolayısıyla online alışverişe sıcak bakıyor. Sonuçlara göre; annelerin online alışveriş için en çok tercih ettikleri gün Cumartesi olurken, öne çıkan diğer günler ise Pazartesi ve Cuma olarak göze çarpıyor.

Araştırmayla ilgili bilgi veren Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan; “Online alışveriş yapan tüketicilerin hatırı sayılır bölümünü anneler oluşturuyor. Annelerin online alışverişte göz önünde bulundurdukları unsurları, ürün tercihlerini ve beklentilerini anlamak sektörümüz açısından oldukça önemli. Annelerin tercihlerine ve beklentilerine cevap verebilecek her türlü yaklaşım, hem annelerin e-ticarete olan bağlılıklarını artıracak hem de sektörün büyümesine katkıda bulunacak. Biz de Kliksa olarak; kendimizi, tüketicilerimizi daha yakından tanıyarak her geçen gün geliştiriyoruz.” dedi.