ARGE 250


İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin Trakya’ya taşınması süreci ne aşamada?

Turkishtime Dergi

Şehir merkezlerindeki sanayi bölgelerinin şehir dışına taşınması öngören ve geçtiğimiz Haziran ayında yasalaşan Üretim Reformu Paketi kapsamında yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri, İstanbul’un Batı’sında yaklaşık 300 bin kişinin çalıştığı İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin ne zaman ve nereye taşınacağı. Bölge Trakya’ya yakın olduğu için bu bölgeye taşınacağı öngörülüyor. Ama taşınacağı bölge henüz belirlenmiş değil.

1985’de kurulan İkitelli artık İstanbul’a yetmiyor. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Şaban Gülbahar, daha önce taşınılacak yeri TOKİ'nin belirleyeceğini belirtmişti. Gülbahar, Hürriyet gazetesinde çıkan haberde, seçilecek bölgenin Çerkezköy ile Saray arasındaki Kapaklı’nın güneyinde 10 bin hektarlık bir alan olabileceğini belirtmişti...

Bununla birlikte henüz atılmış somut bir adım yok. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'ne yönelik yatırımların artırılması ve kalkınmanın gerçekleştirilmesi amacıyla 2009'da kurulan Trakya Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Mahmut Şahin, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ile taşınma konusunu görüştüklerini belirterek şöyle diyor: "Evet görüşüyoruz. Bu durum zaten basına da yansıdı ve herkesin bildiği bir konu. İkitelli OSB’nin Trakya bölgemizden yer alma konusunda girişimleri var. Bizimle de temasa geçerek uygun arazi bulunması ve tahsisi ile ilgili destek talepleri oldu. Ajans olarak ilgili ve sorumlu kuruluşlar ile görüşmelerimiz sürüyor. Süreçte belli bir aşamaya gelindi, daha önce uygulanan vahşi sanayileşmenin etkilerinden de ders çıkarılarak adım adım işlemler devam ediyor."

Mahmut Şahin, "Taşınmak için size İstanbul’dan başvuran bölgeler/firmalar var mı? Örnek verebilir misiniz?" sorusuna ise şu yanıtı veriyor:

"Şu aşamada firmalardan yer tahsisi konusunda yoğun bilgi talepleri geliyor ama net olarak isim veremeyiz. Yatırım teşvik belgesi başvurusunda bulunmak üzere Ajansımız Yatırım Destek Ofislerine müracaat eden firmalar incelendiğinde büyük kısmının İstanbul menşeli olduğu görülmekte. Örnek vermek gerekirse 2009-2017 yılları arasında Kırklareli ilinde yatırım gerçekleştiren ve yatırımını yatırım teşvik belgesine bağlayan 190 firmadan 115 tanesi İstanbul adreslidir.

Basında çıkan haberlerde de gördüğünüz gibi İkitelli OSB bölgemiz ile ilgileniyor. Ajansımız ile de istişare halinde Çerkezköy ilçemizde yer alma çalışmaları yürütmekteler. Yurt içinden olduğu gibi yurt dışından da yer tahsisleri ile ilgili talepler geliyor. Talep eden firmalarımızı elinde tahsise açık yer bulunan OSB’lerimize yönlendiriyoruz. Bunun dışında ıslah OSB’den dönüşen ve özel kesimin elinde bulunan yerler için de eşleştirme çalışmalarımız bulunuyor. Önümüzdeki dönemde yurt içinden ve dışından yer taleplerin hem bölge bazında hem de firma bazında artarak süreceğini öngörüyoruz."