AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


ÖZEL RÖPORTAJ... Bursa'dan dünyanın zirvesine

Barış Soydan

Turkishtime özel röportaj...

Bursa merkezli Aktaş Holding, hava süspansiyonları alanında dünyada ilk 3 firma arasında yer alıyor. Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Sami Erol, bu başarının Ar-Ge yatırımları ve müşterileri ile yakın ilişkiler sayesinde geldiğini anlatıyor.

 

Türkiye otomotiv yan sanayisi alanında dünya pazarlarını belirleyen bir üretim altyapısına sahip. Bu alanda dünyada adından çokça söz ettiren, otomotivde dünya devi şirketlere tedarikte bulunan birçok şirket var. Bu şirketler Türkiye'nin ihracatına önemli düzeyde dinamizm kazandırdıkları gibi, dünya pazarlarında kendi markalarıyla başarı hikayeleri de yazıyorlar. Bursa merkezli Aktaş Holding, bu kapsamda son zamanların en dikkat çekici şirketlerinden. Hava süspansiyonu alanında dünyanın ilk 3 şirketi arasında yer alıyorlar. Dünyanın farklı ülkelerinde üretim alanları bulunuyor. Ar-Ge merkezleri sayesinde teknolojik gelişmeye de destek sağlıyorlar. Kısaca ilham verici bir hikayeye imza atıyorlar. Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Sami Erol, Turkishtime'a bu hikayenin detaylarını verdi. Dünyada üçüncülük getiren performansın ana hatlarını belirtirken, dünyada yükselmek isteyen KOBİ'lere de tavsiyeler sundu.

 

Şirketinizin üretim altyapısı, kapasitesi ve istihdamı ile ilgili bilgi verir misiniz?

1938 yılında küçük bir üretim atölyesinde kurulan Aktaş Holding, bugün ulaşım, yapı ve yeşil enerji olmak üzere üç ana alanda faaliyet gösteriyor. Şirketler grubumuz şu anda üçü yurt dışında olmak üzere toplam yedi fabrikası ile 100’ü aşkın ülkede ürünleri satılan bir yapıya sahiptir. Ana iş kolumuz olan ulaşım grubunda hava süspansiyon sistemleri üretiminde Aktaş Holding, dünyanın ilk üç firması arasındadır. Bu çerçevede 3 milyon adede varan üretim kapasitesine sahibiz. Teknoloji yoğun üretim yapan Aktaş Holding bünyesinde dünyanın birçok ülkesinden 500’ün üzerinde kişi çalışıyor.

 

Şirketinizin ihracatı ile ilgili bilgi verir misiniz? 2014 yılında ne kadarlık ihracat gerçekleştirdiniz? Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?

Aktaş Holding, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla, dünyanın her bölgesinde, pazar talepleri doğrultusunda çözümler üretiyor. Aktaş Holding olarak bugün itibariyle, 100’ün üzerinde ülkeye hizmet veriyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e; Almanya’dan Dubai’ye kadar küresel ölçekte dünyanın her bölgesinde hizmet veren Aktaş, 2014 yılı itibariyle toplamda 110 milyon dolarlık bir ciro gerçekleştirdi. Bu cironun yüzde 75'i ihracat gelirlerinden geldi.

 

Dünya pazarlarında en çok hangi ürünleriniz ve/veya ürün gruplarınız talep görüyor? Bu ürün ve ürün gruplarınız dünyada pazar payı olarak kaçıncı sıradadır?

Altı kıtada faaliyet gösteren Aktaş Holding, hizmet verdiği sektörde yüzde 20'ye ulaşan pazar payı ve Ar-Ge alanındaki başarılı çalışmaları sonucunda, değişmekte olan taleplere yönelik, yenilikçi bir anlayışla sektöre katkı sağlıyor. Her koşulda kusursuz bir şekilde işlev gören Airtech markamız, hava süspansiyon sistemleri alanında en geniş ürün gamına ve dağıtım kanalına sahip olmakla birlikte, dünya genelinde en hızlı sevk edilen marka konumunda bulunarak, sektöründe önemli bir pazar payına sahiptir. Bu alanda dünyada ilk 3 firma arasındayız. Ayrıca yapı grubu markamız olan Lineflex ise EPDM Membran üretiminde Türkiye’de lider konumda olup, AB EPDM Membran Üreticileri Birliği'ne de üyedir.

 

Dünya pazarlarındaki bu başarınızın arkasında hangi stratejiler yer almaktadır?

Aktaş Holding olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana, müşteri memnuniyetini ve kaliteyi ön planda tutarak, yenilikçi bir anlayışı kendimize ilke edindik. Bu anlayış sayesinde de, dünya ölçeğinde Aktaş markasıyla adım adım zirveye doğru yaklaşmış bulunuyoruz.

Tüm paydaşlarımız nezdinde, verimlilik ve karlılığı birlikte yürüterek, sektörün ihtiyaçlarına yanıt vermeye gayret gösteriyoruz. Sürdürülebilir gelişim ve başarı bizim için çok önemli...

Değerlerimize sahip çıkarak, kendimize koymuş olduğumuz vizyon doğrultusunda, hedeflerimize doğru yürümeye devam ediyoruz.

 

Geleceğe yönelik planladığımız tüm stratejik uygulamalarda; tüm Aktaş paydaşlarına sağladığımız güven ve kalite prensiplerini, her daim göz önünde bulunduruyoruz. Müşterilerimize yakın olmaya gayret ediyoruz. Bu sayede onların ihtiyaçlarına yönelik çözümleri büyük bir hızla geliştiriyoruz.

 

İş süreçlerinde teknolojiyi nasıl kullanıyorsunuz? Genel olarak teknoloji yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Aktaş Holding olarak bir dünya şirketi olma gerekliliği ile teknolojiyi çok etkin kullanıyoruz. Yönetim ve planlama aşamasında SAP gibi dünyanın büyük firmalarında kullanılan altyapıları kullanıyoruz. Buna ek olarak her yıl ödüller alan kuvvetli bir Ar-Ge merkezimiz var. Bu Ar-Ge merkezi kendi iş alanlarımız konusunda çok etkin projeler üretiyor. Genç kadromuz var. Gençlerin yarattığı sinerji teknolojiye yatırımı da birlikte getiriyor.

 

Yurt dışındaki müşterileriniz ile iletişim kurarken nasıl bir teknoloji kullanıyorsunuz? Kullandığınız mobil teknolojilerle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kitle iletişim araçları da her geçen gün değişkenlik gösteriyor ve bu araçlara her an yenileri ekleniyor. Bizler de yurt içi olsun, yurt dışı olsun tüm iletişim kanallarında, son teknoloji ürünleri kullanma eğilimindeyiz. Bu bakımdan yenilikçi anlayışımızla paralel olarak, iletişim ağlarımızda da güncel ürünlerden yararlandığımızı söyleyebilirim. Müşteri hizmetleri birimi, B2B sistemleri, web tabanlı iletişim çözümleri yararlandığımız bazı çözümler.

 

Dünya pazarlarındaki faaliyetleriniz ile ilgili hedefleriniz nelerdir?

Aktaş Holding olarak vizyonumuz doğrultusunda en büyük hedefimiz; hizmet verdiğimiz sektörde 2023 yılında dünya liderliğini almak. Bu hedefimizi gerçekleştirebilmek adına yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bünyemizde gerçekleştirdiğimiz yeni atılımlar birlikte de, hedefimize doğru adım adım yürümekteyiz. Bu kapsamda son olarak, Türkiye’nin gelecek vizyonuyla da örtüşen hedefimiz doğrultusunda, ülkemizdeki demiryolu taşımacılığının yaygınlaştırılması çalışmalarına destek olmak ve bu sektördeki yerli katkı payının arttırılmasına fayda sağlamak amacıyla, raylı sistemler için hava süspansiyon körüğü üretimine de başladık. Bundan sonraki süreçte de, hedeflerimiz doğrultusunda önemli atılımlar yapmaya devam edeceğiz. Aktaş Holding olarak, sektöre her anlamda değer katan pozisyonumuzu korumak ve sürekli yükselmekte olan marka değerimizi, sürdürülebilir başarıyla taçlandırmak en büyük hedefimiz.

 

Dünya pazarlarına açılmak isteyen KOBİ'lere ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle kendilerine çizecekleri yol haritasında cesaretli olmalılar. İşlerini en iyi ve en doğru şekilde yaptıklarında, zaten başarı da kendiliğinden gelecektir, buna emin olabilirler. Sürekli kendilerini yenilemeye dikkat etmeliler. Çünkü yarının talepleri ve beklentileri değişkenlik gösterecektir. Rekabetçi piyasa koşulların hakim olduğu pazarlarda geri kalmamak için mutlak suretle teknolojinin getirdiği yenilikleri bünyesine entegre etmeleri gerekiyor. Birlikte çalışacakları profesyonelleri doğru seçmeliler. Bu da şirketler için büyük önem taşıyor. Aynı şekilde şeffaf bir yönetim yapısı kurmaları da yeni dünyaya uyum sağlamak için önemli.

 

 

BAŞARI SIRLARI

  • Etkin yurt dışı operasyonu
  • Verimlilik odaklı Ar-Ge faaliyetleri
  • Yönetim ve planlama aşamasında etkin teknoloji kullanımı
  • Müşteri ilişkilerinde odaklılık
  • İhracat odaklı üretim alt yapısı