Turkishtime AR-GE 250


Plastik sektöründen 58 işletme İSO 500'de

Turkishtime Dergi

Plastik Sanayicileri Derneği'nin "Türkiye'nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2018 yılı listesinden yaptığı değerlendirmeye göre, plastik ve kauçuk üreticisi 58 işletme listede yer aldı. Firmaların üretimden net satışları ise yüzde 27,6 oranında artış gösterdi.

İstanbul Sanayi Odası'nın "Türkiye'nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" listesine, NACE kodu itibarıyla plastik ve kauçuk sektöründen 27 firma girdi. Plastik ve kauçuk imalatı olmasına rağmen, ağırlıklı üretim faaliyeti farklı NACE ve ISIC kod numaraları altında yer alan firmalarla sıralamada 58 plastik ve kauçuk işletmesinin yer aldığı görüldü.

Dönem karı/faaliyet karı oranlarının yüzde 75'ten yüzde 59'a gerilemiş olmasının ardında ise faiz gibi finansman giderlerinin bulunduğunu belirten PAGDER Başkanı, "Finansman giderleri İSO Birinci 500'deki işletmelerin dönem karlarını zayıflatmıştır" dedi. Ayrıca son beş-altı yıldır borç/öz kaynak dengesinin de dikkat çekici biçimde bozulduğunu ifade eden Gülsün, özellikle döviz cinsi borçların TL karşılıklarının borç hanesini köpürttüğünü belirtti.

Listeye giren plastik sanayisi firmalarının verilerini değerlendiren Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün şunları kaydetti: "İSO Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 2018 sıralamasında yer alan 58 firmanın gelişimine baktığımız zaman brüt katma değer ve çalışan sayısı hariç tüm göstergelerde artış gözlemleniyor. Brüt katma değerdeki düşüş, PETKİM'in 2018'in son çeyreğinde yapmış olduğu bakım çalışması nedeniyle üretimi durdurmasından kaynaklanıyor. Diğer göstergelerde yaşanan artış oranı Birinci 500 listesinde yer alan tüm firmaların artış oranı ile paralellik göstermekle birlikte 2017 yılı ile 2018 yılı arasında ÜFE'nin yüzde 34 ve ortalama döviz kurunun yüzde 32 dolayında artış gösterdiğini de göz ardı etmemek gerekiyor".

Plastik Sektöründen Firmaların Yer Aldığı İSO 500 Değerlendirmesi raporuna, http://rapor.plasfed.org.tr internet sitesinden erişilebiliyor.