ARGE 250


Tarım ve gıdada yenilikçi projeler İzmir'de buluştu

Barış Soydan

 

Dünya genelinde 18 trilyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken bunun yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık kısmı tarım sektörüne ait. Türkiye’nin 1,5 trilyon dolarlık dünya tarım ihracatı içinden daha fazla pay alabilmesinin yolu Ar-Ge, inovasyon ve markalaşmadan geçiyor. Bu doğrultuda Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile bu yıl üçüncü kez düzenlenen “Gıda Ar-Ge Proje Pazarı” İzmir Swissotel’de başladı. Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım’ın açılış konuşması ile başlayan Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'nda 450 proje arasından seçilen 60 proje 2 gün süreyle sergilenecek. Değerlendirme Kurulunun kararı ile projeler arasından seçilen ilk üç proje ise III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı ödüllerinin sahibi olacak.

Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile bu yıl Türkiye genelinde 450 proje başvurusu alındı. 18 başlık altında gruplanan projeler 43 hakem tarafından değerlendirildi. 179 proje Gıda Ar-Ge Proje Pazarında yarışmaya uygun bulundu. En yüksek puana sahip 60 proje ise etkinlikler süresince sergilenecek. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin katılımıyla 21 Nisan akşamı gerçekleştirilecek töreninde ilk üç dereceye giren proje sahipleri ödüllendirilecek. Birincilik ödülü 15 bin TL. ikincilik ödülü 10 bin TL ve üçüncülük ödülü 7 bin 500 TL. olarak belirlendi.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım yaptığı açılış konuşmasında 18 trilyon dolarlık dünya ihracatının yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık kısmının tarım sektörüne ait olduğunu, her 100 dolarlık ihracatın 8 dolardan fazlasının tarım sektörü tarafından yapıldığını vurgulayarak, Türkiye’nin 2023 yılı tarım vizyonunun tarımsal ekonomik büyüklük açısından dünyanın ilk 5 ülkesi içerisinde yer almak ve 150 milyar dolar tarımsal hasıla ile 40 milyar dolar tarım ihracatına ulaşmak olduğunu hatırlattı.

Adnan Yıldırım sözlerinin devamında “Gıda sektörü ihracatında yaşanan başarıların sürdürülebilir ve kalıcı olması için gayretlerimizi global ölçekte fuarlarla, pazar araştırmaları, genel ve sektörel heyetlerle, alım heyetleri ile, markalaşmış ürünlerle desteklememiz gerekiyor. Bu kapsamda, Bakanlığımız tarafından markalaşmaya, yurtdışında ofis mağaza açmaya yönelik devlet yardımları sağlanmakta, ülkemiz firmalarının ürünlerinin dünyada bilinirliğinin artmasına destek olunmaktadır. Ayrıca Tarım sektöründe ihtiyaç duyulan, yenilikçi, özgün, yaratıcı proje ve fikirlerin teşviki amacıyla, Bakanlığımızın, TÜBİTAK’ın ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin işbirliğinde düzenlenmekte olan “Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması”nın da bu yıl üçüncüsü gerçekleştiriliyor. Bu yarışma ile üniversite, akademik ve bilimsel araştırma faaliyeti yürüten araştırma merkezleri ile kurum ve kuruluşların, firmalar ve sanayiciler ile profesyonel olarak bu işle ilgilenen tüm birey ve ekiplerin projelerinin sektöre rekabet gücü kazandırmada önemli bir ivme sağlayacağına olan inancımı da ifade etmek istiyorum. Ar-Ge yatırımlarına yöneltilen kaynaklar orta ve uzun vadede mutlak surette fazlasıyla geri dönecektir. Bu sayede Türkiye, gıda sektöründe rekabet üstünlüğü olan yenilikçi ürünler üretebilecek hale gelebilecek, teknoloji ithal eden değil, ihraç eden taraf olacak güce erişecektir” diye belirtti.

Ege İhracatçı Birlikleri III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Birol Celep konuşmasının başında tüm katılımcılara ve projeleri ile III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’na katılanlara teşekkür etti. Birol Celep, “gıda, tüm canlıların yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan en temel ve vazgeçilmez besindir. Böylesi yaşamsal önemi olan gıdada öne çıkan en öncelikli konu da doğal olarak, üretim ve aslında sürdürülebilir üretimdir. Bu nedenle etkinliklerimizi “Sürdürülebilirlik ve Rekabetçilik için İnovasyon” teması ile yürütüyoruz. Ege İhracatçı Birlikleri olarak bizler de, küresel rekabette bir adım öne çıkabilmenin yolunu açmak, yeni fikir sahiplerinin projelerini sanayicinin hizmetine sunmak amacıyla 2012 yılından bu yana Gıda Arge Proje Pazarı etkinlikleri gerçekleştiriyoruz”dedi.

Birol Celep, iki gün süre ile sergilenecek projelerle ilgili en önemli beklentinin Ar-ge ve inovasyonun gereğine inanan ve sergilenmeye değer bulunan projeler ve proje sahipleri ile buluşması ve içlerinden bazılarının üretime kazandırılması olduğunu belirtti. Celep “Bunun sağlanması; yaptığımız işin öneminin ve gereğinin bir kez daha anlaşılmasına ve elde edilen birikimin sonraki etkinliklerde değerlendirilerek, daha büyük ölçekli Gıda Ar-ge Proje Pazarlarının gerçekleşmesine yol açacaktır.” diyerek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmalarını takiben Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ile Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Birol Celep tarafından Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım’a plaket takdimi yapılarak etkinlik programına geçildi.

Etkinliklere İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli moderatörlüğünde FAO Türkiye Temsilcisi Melek Çakmak ve Anadolu Etap Taze Meyve Operasyonları Direktörü Tolga Mengi’nin katılımıyla “Tarımda Sürdürülebilirlik” paneli ile başlandı. Kestelli paneli açarken yaptığı konuşmada “Dünya uzun yıllardır sürdürülebilirlik konusunda kafa yoruyor. Tarımın sürdürülebilirliği sorunu, bugün insanlığın maruz kaldığı en yakıcı tehditlerden biri.Hızla büyüyen dünya nüfusu, her geçen gün daha çok besine ihtiyaç duyuyor.Buna karşılık, ekilebilir alanların genişleme olanakları çok kısıtlı ve ancak doğal alanlar ile yabani hayat ortamlarının yok edilmesiyle elde edilebiliyor. 1980’den 2011’e kadar dünya nüfusu yüzde 55 artarken, ekilebilir tarım arazilerindeki artış sadece yüzde 5 olmuş. TÜİK verilerine göre son 10 yılda Türkiye, tarım arazilerinin yüzde 10,4’ünü kaybetti. Bu veriler ışığında artık biliyoruz ki tarımsal üretimi artırmanın tek yolu birim alandan daha çok ürün alınması, yani verimin artırılması.” dedi.