ARGE 250


Koç’un hedefi, sağlık turizminin zirvesi

irem sertbaş

Amerikan Hastanesi, Koç Üniversitesi Hastanesi ve Medamerikan Tıp Merkezi’ni bünyesinde bulunduran Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları Genel Müdürü Dr. Erhan Bulutcu: "Kanser, girişimsel kardiyoloji gibi birçok alanda Kuzey Amerika’nın standartlarını yakaladık.  Hedefimiz uluslararası hasta turizmi sağlayan lider marka konumunda olmak" diyor.

Geçtiğimiz yıl kaç hastaya sağlık hizmeti sundunuz?

Geçtiğimiz yıl Koç Üniversitesi Hastanesi, 7 bine yakını uluslararası hasta olmak üzere yaklaşık 9 bin 698 kişiye yatarak, 123 bin kişiye de ayakta tedavi hizmeti verdi. 2016 yılı hasta sayımız ile karşılaştırdığımızda yüzde 93 gibi bir artış olduğunu görüyoruz.

Amerikan Hastanesi ise 14 bin 426 kişiye yatarak, 132 bin 550 kişiye de ayakta tedavi hizmeti verdi.

Hastanelerimizde hastalara yarar sağlamayan sağlık harcamalarının azaltıldığı, hastanın sistemin merkezinde yer alacağı ve tüm süreçlere dahil edileceği bir sistem kullanıyoruz. Geçen yıl itibarıyla hayata geçirilen “Service Line” sistemi hastaların en büyük ayrıcalığı. Hasta bakım sürecinde zaman zaman kopukluğa yol açan dikey odaklı geleneksel organizasyon yapısına alternatif olarak, “Service Line” sistemi hastaların hastaneye girişinden çıkışına kadar rahat ve akıcı bir hizmet almasını sağlayabilecek. Amacımız, hastanın tedavi süreçlerine katılımını desteklerken hastayı sistemin merkezine koymak. Böylece rolleri ayrıntılı bir şekilde belirlenmiş sağlık çalışanları, hasta memnuniyetini artırıcı bir yapıyı oluşturarak sürdürülebilir hasta memnuniyeti sağlıyorlar.

 

Haberin tamamı Turkishtime'ın Nisan sayısında...