ARGE 250


Markalaşan doktorlar-2... Robot cerrahisi öncüsü Şükrü Dilege

Barış Soydan

 

 

Türkiye’de robotla akciğer cerrahisi yapan ilk hekim olan Şükrü Dilege için başarının üç bileşeni var: Etik değerlere bağlı kalmak, kendini hastanın yerine koymak ve yenilikleri takip ederek günceli yakalamak. 

Şükrü Dilege, göğüs cerrahisi uzmanı. İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra mecburi hizmetini tamamlayıp tekrar İstanbul’a döndü. 2000 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Kurucu Üyesi oldu. Orada kariyerine devam etti. Öğretim üyeliğinin yanında o zamanki yasa gereği yarı zamanlı Amerikan Hastanesi’nde çalışmaya başladı. 10 yıl önce muayenehanesini kapattı, sonra İstanbul Üniversitesi’nden ayrıldı. Bugün Amerikan Hastanesi’nde çalışmalarına devam ediyor. Akademik kariyerini de Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sürdürüyor.

Neden muayenehanenizi kapattınız?

Muayenehane aslında benim branşım için çok da gerekli değil. Vaktimiz çok değerli ve bu zamanı tek bir çatı altındaki hastalara vermek daha doğru. Ben muayenehanemi her şey yolundayken kapattım ama pişman da değilim. Çünkü muayenehanenin ekonomik olarak yürütülmeye çalışılması da bir mesai gerektiriyor. Ama buna vaktim yok.

Hekimlikte tercih edilir olmak hangi koşullarda mümkün? Sizin iyi hekim olma tanımınız nedir?

Üniversitede çok değerli bir hocam vardı. Bana şunu söylerdi hep bu benim için bir vasiyet gibi: “Üniversite hastanesinde koyduğun tanıyı özel muayenehanende koyarken değiştirme”. Etik değerlere bağlı kaldığın üniversitede neysen dışarıda para için bu değerlerden vazgeçme. Bu benim için çok önemli bir söz. Birincisi etik değerlerden ödün vermeden hastalığa en uygun tedaviyi ama hastanın yaşam beklentisine kalite açısından da katkı sağlayacak şekilde seçmek bu başarıda çok etkili diye düşünüyorum. Bunların dışında her zaman empati yapmak, hastanın oturduğu yere kendinizi koymak, olaya böyle bakmak, bunlar paradan çok daha önemli. Üçüncüsü de kendini yenilemek. Ben hep güncel kalmaya ve yeniyi bulmaya çalışan bir hekimim. Türkiye’deki robotla akciğer kanseri cerrahisi yapan ilk hekim benim.

Hayaliniz hep hekim olmak mıydı?

Aslında hekimlik de seçtiğim branş da çok zor. Ama bu içsel bir durum. Ben bir İstanbul Üniversitesi’nde mühendislik okudum bir yıl ama devam edemedim. Çünkü doktor olmak istiyordum ve hep cerrahi istedim. Daha radikal, daha sonuç odaklı bir alan olduğu için belki de hep kendimi yakın hissettim.

Türkiye sağlıkta dünya ile rekabet edebiliyor mu?

Türkiye sağlıkta son 10 yılda müthiş ataklar yaptı. Özellikle A grubu hastanelerde çok iyi teknolojiler var ve bu teknolojileri kaliteli hekimler kullanıyor. Türkiye Avrupa’nın pek çok iyi ülkesinden çok daha iyi durumda. Türkiye’de göğüs cerrahisinde de ilerleme var. Benim mezun olduğum 1985 yılında az sayıda hasta kısıtlı imkanlarla tedavi etmeye çalışan bir branştı. Şimdiki gibi uzman hekimler de yoktu. Daha çok kalp ve damar cerrahisi içinde bakılan bir bölümdü. Çok parlak bir cerrahi değildi. Ama tüm dünyada sigara kullanımının artması, erken tanı ve tedavinin öneminin anlaşılması, teknolojinin gelişmesi birden bire göğüs cerrahisini çok yukarılara taşıdı. Amerika’da en çok tercih edilen branşlardan biri haline geldi. Bununla birlikte Türkiye’de de artıyor. Türkiye’de şu an akciğer nakli de dahil diğer ülkelerde yapılabilir hangi tedavi yöntemi varsa hepsi yapılıyor.