ARGE 250


Psikiyatra giden iş adamları neden artıyor?

Turkishtime Dergi

Cağımızın vebası olarak nitelendirilen stres iş adamlarının ruhsal ve bedensel yapısını tahrip ediyor. Balıklı Rum Hastanesinde görevli Prof. Dr. M. Özkan Pektaş, iş insanlarının, çalıştırdıkları insanlara karşı sorumluluklarının bulunduğunu belirterek, “Dolar ve euro’daki yükseliş metabolizmalarını bozdu” diyor. Pektaş şöyle devam ediyor: “Herkes iş adamının cebindeki paranın kendisine ait olduğunu zanneder, bu öngörü yanlıştır. Cebindeki para kendisine ait değildir. Sanayici başkasının parasını cebinde tutar. Bin kişi çalıştırıyorsan bin kişiye maaş ödeyeceksin. Bu iş sanıldığı gibi kolay değil. Vicdanlı iş insanı, ayın biri geldiği zaman kendisinden ekmek bekleyen işçilerin parasını yatıramayınca strese girer. Buna bina,  kira, vergiler, yakıt aydınlanma benzer giderler eklenince stres artar.”

Pektaş, ekonomik krizin erkek girişimcileri daha çok etkilediğini belirterek şöyle konuşuyor: “Erkeğin gücü paradır.   O güçte bir zedelenme olduğunda stres kaçınılmazdır.”

Us Psikiyatrist Enstitüsü Müdürü Psikiyatrist Uz. Dr. Hakan Karaş da, son 10 yılda hastalarının sayıca önemli bir bölümünün orta ve üst düzey iş adamı ile CEO’lardan oluştuğunu söylüyor. 2001 ve 2008 ekonomik krizlerinden sonra çok sayıda üst ve orta düzeyde iş adamının bunalıma girdiğini aktaran Uz. Dr. Psikiyatrist Hakan Karaş, “TÜİK, stres nedeniyle bunalıma girip intihar eden insan sayısını veriyor ancak bunun ne kadar iş adamı veya CEO olduğu konusuna açıklamıyor. 2008 krizinden sonra iş insanlarının intihar oranında önemli artış yaşandı” diyor.

Uzmanların strese karşı beslenme tüyolarını da bulabileceğiniz Ahmet Külsoy imzalı yazı Turkishtime Nisan sayısında...