ARGE 250


Sağlık turizminde rota artık Türkiye

Turkishtime Dergi

 

Sağlık alanında uzmanlaşmış İngiltere merkezli marketing ajansı Digital Hermes verilerine göre Türkiye, sağlık turizminde ilk 10 destinasyon arasına girdi. Türkiye, 40 milyar dolarlık küresel sağlık turizmi pazarından 1 milyar dolar pay alıyor.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile turizm cenneti olan Türkiye, artık sağlık turizminde de önemli bir destinasyon haline geldi. Yüksek kaliteli sağlık hizmetlerini uygun fiyatlara sunabilen Türkiye, sağlık turizminde ilk 10 destinasyon arasına girdi.

Sağlık alanında uzmanlaşmış küresel dijital marketing ajansı Digital Hermes verilerine göre geçen sene Türkiye’yi 495 bin medikal turist ziyaret etti ve yaklaşık 1 milyar dolar harcama gerçekleştirdi.

Digital Hermes raporuna göre dünyada yaklaşık 8 milyon hasta, tedavi için deniz aşırı seyahat ediyor ve küresel sağlık turizmi pazarı yıllık 20 ila 40 milyar dolar arasında seyrediyor. Sağlık turizminde liderliği tescilli Tayland’ı, sırasıyla Meksika, ABD, Singapur, Hindistan ve Türkiye izliyor. Medikal turistlerin aradıkları tedaviler arasında estetik cerrahi, diş ve kalp ameliyatları ilk sıralarda yer alıyor. Bunları ortopedi, kanser tedavileri, tüp bebek ve zayıflama operasyonları takip ediyor.

Türkiye’nin potansiyeli büyük

Digital Hermes CEO’su Anna Kaczmarska, Avrupalı turistlerin Türkiye’yi en çok göz, diş, plastik cerrahi, saç ekimi ve tüp bebek tedavileri için tercih ettiklerini söyledi. Anna Kaczmarska, sağlık turizminde yüksek kaliteyi yakalayan Türkiye’nin büyük bir potansiyel taşıdığını ve önümüzdeki senelerde turist sayısı ve gelirinde belirgin bir artış beklediğini belirtti.

Türkiye’de sağlık turizmi paketleri, beş yıldızlı otel kalitesinde hizmet sunan medikal, termal, spa ve wellness tesislerini içeriyor. Avrupa’dan Türkiye’ye en çok Almanya, İngiltere, Hollanda, Rusya, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan’dan medikal turist geliyor. Bunun dışında Ortadoğu ve Arap ülkelerinden de belirgin bir sağlık turizmi akışı gerçekleşiyor.

Ucuz ve kaliteli servis

Medikal turistlerin Türkiye’yi tercih etme nedenleri arasında yüksek kalite ve ucuz fiyat en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Diğer ülkelerle aynı kalite standardını yakalayan Türkiye’de tedavi masrafları bazı Avrupa ülkelerine kıyasla neredeyse yarı yarıya daha ucuz. Örneğin İngilizler tedavi için Türkiye’ye geldiklerinde yüzde 50’den fazla tasarruf ediyor.

Tedavi İngiltere Türkiye
Sağlık Kontrolleri 3.000$ – 17.000$ 1.500$ – 8.000$
Plastik ve Estetik Cerrahi 5.000$ – 12.000$ 2.000$ – 5.000$
Göz 1.500$ – 5.000$ 1.000$ – 2.000$
Diş 300$ – 4.000$ 100$ – 1.500$

 

Son yıllarda sağlık turizminde en önemli destinasyonlar arasına girmeyi başaran Türkiye, beş yıldızlı otel standartlarında sunduğu yüksek kaliteli servis ve ucuz maliyetlerin yanı sıra iyi eğitimli uzman doktorları ile fark yaratıyor.

Anna Kaczmarska, “Eğer yüksek kaliteli ve ucuz sağlık hizmeti arıyorsanız, konumu ve büyüleyici kültürel ve doğal güzellikleri ile Türkiye önemli bir rota” dedi.