ARGE 250


Spinning ile form tutun

Barış Soydan

 

 

 

Şu rakama karşı koymak zor: 45 dakika içinde 700 kalori. Zamanın her şeyden daha kıymetli olduğu iş dünyası için formunu korumak ve zinde kalmanın en eğlenceli yollarından biri spinning antrenmanları olabilir.

 

Uzun mesailer, şehir trafiği, stres, bazen günün yarısından fazlasını ofiste geçirdiğimiz günlük yaşam, sağlıklı yemek yemeye fırsatımız olmadığı için aldığınız bol sıfırlı kaloriler... Bunlara bir de günümüzün fit ve zinde olmakla neredeyse norma dönüşmüş profesyonel yaşam beklentilerini ekleyin. Ancak iş dünyasının rutin koşturmasına ara verip rahatlamak isteyen beyaz yakalı çalışanlar şimdi yeni bir akımın peşine düştü... Pilates ve yoganın dingin havasından sıkılan ancak işe bisikletle gitmek ya da yarışlara katılmak için de fazla vakti olmayan profesyonellerin şimdi spor salonlarındaki yeni adresi spinning.

Spinning ya da daha doğru bir adlandırmayla indoor cycling, yüksek ve ritmik müzik eşliğinde gerçekleştirilen bisikletli bir kardiyo antrenmanı. Yani bisikletle 1500 metrelik zirvelere tırmanmak ya da inişlerde sürati iliklerinizde hissetmeniz için hafta sonu kaçamaklarını beklemenize gerek yok. Bu sporu, bisikletçi Johnny G. Goldberg, yarışlara hızlı ve rahat hazırlanabilmek için geliştirdi. Spinning bisikleti özel bir tasarıma sahip. Bu, ders sırasında oturarak, ayakta ya da antrenörün yaratıcılığına bağlı olarak başka şekillerde pedal çevirmenize olanak veren bir alet.

Haftada üç gün 45 dakika

Bir seansta yakılan kalori boya, kiloya, cinsiyete ve metabolik hıza göre değişim gösteriyor. Ancak 180 cm ve 80 kiloda bir erkek için bu rakam 1000 kaloriyi bulabiliyor. Seanslar genelde 45 dakika kadar, ısınma ve esneme egzersizleri ile birlikte maksimum bir saatinizi ayırıyorsunuz. Bir kilogram yağ yakmak için 7000 kalori harcamanız gerektiğini düşünürsek, bu hiç fena bir rakam değil. Bir ay içinde vücudunuzdaki etkisini rahatlıkla gözlemleyebiliyorsunuz. Spinning en çok üst bacakların ön ve dış kaslarını çalıştırıyor ama hareketlere katılan varyasyonlar sayesinde vücudunuzun hemen her kısmı aktif oluyor. Aletle çalıştığınızdan fazla koordinasyon gerektirmiyor, birkaç seans sonrasında kontrolü ele almanız kolaylaşıyor ve kendinize güven kazanıyorsunuz. Ancak her gün yapılması tavsiye edilen bir aktivite değil, kalbe fazlaca yüklenen ve ağır bir egzersizden söz ediyoruz.

Kendinize meydan okuyun

İstanbul’daki birçok spor salonu bir spinning stüdyosuna sahip. En gözde adreslerden biri Maslak’taki Urban Spinners. Burası yalnızca indoor cycling üzerinde çalıştığından oldukça profesyonel ve zengin seans seçeneklerine sahip. Sabah 7:45 seansından 8:00 gibi çıkıp, duş alıp, 9:00’daki toplantınıza zinde bir şekilde başlayabilirsiniz. Urban Spinners Kurucu Ortağı Ahmet Berkan da, spinning'in şehrin yoğun temposunda kendine zaman ayırıp sağlıklı kalabilmek için en optimum seçenek olduğu görüşünde: "Kısa sürede yüksek kalori yakarak fast fitness olanağı sağlıyor. Uzun vadede ise çok daha zinde ve sağlıklı bir hayat stiline sahip oluyorsunuz." Berkman’a göre spinning'e başlamak isteyenler için çekinecek bir şey yok, çünkü her spor başta zorlayıcıdır. "Kendinizi hazır hissedip stüdyodan girdikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecek. Üç dersten sonra kendi temponuzu anlayıp derste daha da iyi performans göstermeye başlarsınız. Burada önemli olan kendinize meydan okumaya hazır olmanız, gerisini bizim desteğimizle halletmek çok kolay" diyen Berkman, sporu seven, birbirini destekleyen bir topluluk ve bu toplulukla geçirilecek harika bir deneyim vaat ettiklerini söylüyor. Bu arada Urban Spinners'da üyelik zorunluluğu yok, dersleri internet üzerinden tek tek satın alabiliyorsunuz, ancak üye olmak isterseniz senelik bedeli 1800 lira.

Endorfin bağımlıları spinning'e

Pleon Sportivo Centrium'un Spor Birimleri Müdürü İbrahim Pekünlü de, spinning'in bisiklet keyfini stüdyo ortamında birebir yaşama olanağı sunduğunu ifade ediyor. Pekünlü pasif iş yaşamının, Türkiye’de de giderek yaygınlaşan fizyolojik ve psikolojik birçok probleme neden olduğunu söyleyerek “Düşünsenize spinning aktivitesi sırasında salgılanan endorfin, serotonin gibi hormonlar sayesinde hem günlük stresinizi atıp rahatlayacaksınız hem de fazla kilolarınızdan kurtulup kondisyonunuzu artıracaksınız” diyor. Bu arada Pleon Sportivo Centrium’un senelik her şey dahil üyelik bedeli 1600 TL.

Akatlar, Ataşehir ve Bostancı’da üç farklı şubesi bulunan Clubsporium da nitelikli spinning stüdyolarına sahip. Fitness Direktörü Göktuğ Karadeniz, spinning antrenmanının yaygın interval (dinlenme ve maksimum efor arasında dolaşan egzersiz), yoğun interval, recovery (kas koruma ve büyütme) gibi farklı antrenman sistemleriyle çalışmasına olanak verdiğine işaret ediyor. Bu da yağ yakımı, dayanıklılık, kondisyon gibi farklı amaçlar için bu egzersizi seçebilirsiniz demek.

Karadeniz, iş dünyası açısından bu aktivitenin avantajlarını “Ofis çalışanları günün büyük kısmını hareketsiz geçiriyor; spinning metabolizma hızlanmasına ve forma girmeye yardımcı oluyor. Ayrıca kalça ve bacak bölgesini etkili bir biçimde çalıştırıyor. Özellikle kadınların kalça ve bacak formları için son derece ideal” diyerek açıklıyor. Squat'tan sıkılan kadınları çok daha eğlenceli bir alternatifin beklediği muhakkak.

 

Spinning 101

- Başlamadan önce mümkünse genel bir sağlık kontrolünden geçin.

- Herhangi bir sakatlık veya rahatsızlığınız varsa antrenörü mutlaka bilgilendirin.

- Spinning bir kardiyo antrenmanı; düzenli yapıldığında şişkin ve görkemli değil, fit ve sıkı bir görüntüye kavuşursunuz.

- Isınma ve esneme antrenmanın olmazsa olmazları ihmal etmeyin.

- En önemlisi su tüketimi. Seanstan önce mutlaka 500 ml civarı su için ve yanınızda da bir litrelik bir matara taşıyın.

- Başlamadan önce antrenörün desteği ile bisikleti vücut ölçülerinize göre ayarlayın.

- Antrenman sırasında zorlanırsanız durmak yerine oturup pedal çevirmeye devam edin, nabzınız bir anda düşüp yükselmemeli.

- Çok terleyeceksiniz, yanınıza duş malzemeleri ve havlu alın.