ARGE 250


Ünlü şirket, uyku sorunu çekenler için site yaptı

Barış Soydan

Philips, uyku sorunu yaşayan kişiler için “Dünyanın En Uykucu İnternet Sitesi”nin lansmanını yaptı.

Dünya Uyku Günü çerçevesinde kurulan SendMeToSleep.com sitesi, Philips’in obstrüktif uyku apnesi ve diğer uyku bozuklukları konusunda farkındalık yaratmaya yönelik uzun süreli çabalarına dayanıyor

Philips, bugün, uykusuzlukla mücadele eden bireylerin geceleri daha iyi uyumalarını sağlamak için kurulan “Dünyanın En Uykucu İnternet Sitesi”nin lansmanını yaptı. Dünya Uyku Tıbbı Birliği’nin her yıl kutladığı Dünya Uyku Günü çerçevesinde kurulan bu internet sitesinde, rahat uyuyamayanlara yardımcı olmak ve teşhis edilmemiş kronik uyku problemi olan kişiler için bir kaynak sunmak amacıyla video ve resimler gibi çeşitli görsel içerikler bulunuyor. Uyku sorunlarına dikkat çekmek ve bu konuda bilinç yaratmak amacını taşıyan kampanya, obstrüktif uyku apnesi (OUA) veya başka bir uyku rahatsızlığı olan hastaların yaşamlarını iyileştirmek adına Philips’in attığı en son adım.

Uykusuzluk küresel bir sorun

Ara sıra yaşanan uykusuzluk bile son derece rahatsız edici ve sinir bozucuyken, sürekli olarak uykusuzluk şikâyeti olan kişilerin iş veya okul hayatlarında performans düşüklüğü görülebiliyor. 10 ülkede yapılan 2015 Philips Respironics anketinde, katılanların yüzde 96’sı uykunun kendileri için değerli olduğunu, yüzde 87’si uykunun genel olarak sağlıkları ve psikolojileri üzerinde etkisi olduğunu söylerken bütün gece uyuyabilenlerin oranının sadece yüzde 17 olduğu belirtildi.

Philips Tıbbi Bölüm Başkanı Dr. Teofilo Lee-Chiong,“Uyku yaptığımız her işi etkiliyor ve önerilen şekilde günde sekiz saat uyumadığımız da bir gerçek.” dedi. “Uykusuzluğu bir sorun olarak tanımak bile önemliyken, gece daha iyi uyumak için etkin adımlar atmak ayrıca önemli. Bu internet sitesiyle, bireyleri uykunun genel olarak insan sağlığına ve psikolojisine sağladığı katkılar üzerine düşündürmeyi umuyoruz.“

SendMeToSleep.com, gece boyunca uykusuzlukla mücadele edenler için aşağıdaki imkânları sunuyor:

  • Uyku Getiren “Rahatlatıcı” İçerik: Uykuya dalan bebekten beyaz gürültüye, esneyen insanlardan klasik çitten atlayan koyun videolarına; SendMeToSleep.com pek çok türde uyku getirici görsel içerik sunuyor.
  • Horlamaya Karşı İpuçları: Bu site, bireylerin uyku düzenlerinin yoluna girmesini sağlamak amacıyla dünyadaki farklı uyuma türleri hakkında bilgiler, tavsiyeler, rahat bir gece uykusu sağlayan gıdalar ve horlamaya yardımcı olacak öneriler gibi ipuçları içeriyor.
  • Temel Sorunların Saptanmasını Sağlayan Kaynaklar: Bu site, ayrıca bireylerin geceleri rahat bir şekilde uyumalarını kolaylaştırmakamacıyla makaleler, testler ve başka kaynaklar da sunuyor.

Uykusuzluktan daha fazlası olduğunda

Dünyada 100 milyondan fazla insanda obstrüktif uyku apnesi (OUA) sendromu buluyor. Kronik uyku ve solunum bozuklukları, teşhis veya tedavi edilmedikleri takdirde olumsuz sonuçlara yol açabilir. OUA rahatsızlığı olan hastaların yüzde 80’inin hastalığı teşhis edilmeden yaşamını sürdürdüğü tahmin ediliyor; bu da uyumayı ve nefes almayı bir işkence haline dönüştürerek uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilir.

Philips Küresel Klinik Araştırma Yöneticisi Mark Aloia, “Uyku terapisi yöntemine dayanarak, OUA hastalarının terapiyi sürdürmesinin zor olabileceğini biliyoruz, fakat önemli olan ilk şey bu hastalara teşhis konması.” dedi. “Klasik OUA belirtileri taşıyan çok sayıda insan var, fakat teşhis konulmuyor çünkü çoğunlukla bu insanlar, geceleri uyumamalarının normal olmadığını bilmiyorlar.”