ARGE 250


Sigorta sektörü ekonominin dinamosu

Ersin Kaplan

Özellikle gelişmekte olan ekonomilerin en dinamik sektörlerinden biri olan sigorta sektörünün güçlenmesi, ülke ekonomisi için büyük önem taşıyor.

Risk ve zararları paylaştırarak doğabilecek ekonomik çöküntüleri engellemesi, çalışanları ve tedarikçileri ile oldukça geniş bir istihdam ve ticari hareketlilik sağlaması, güven ve gelişmişlik katsayısına etkisi ve tasarrufları artırması açısından sigorta sektörü “ekonominin dinamosu” niteliğini taşıyor.

Sigorta sektörünün özellikle gelişmekte olan ekonomilerin en dinamik sektörlerinden biri olduğunu belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, sektörün anlaşmalı kurumları, dağıtım kanalları, tedarikçileri ve bu alanda görev yapan kişi sayısı düşünüldüğünde büyük bir eko sistemin söz konusu olduğunu söyledi. Uğur Gülen, sadece Aksigorta olarak eksperlerden, servislerden ve hizmet alınan tedarikçilerden oluşan 3 bin 600 anlaşmalı kurum ile çalıştıklarını belirterek, şunları vurguladı:

“Sigorta ürününü tüketicilerle buluşturan, sektörle müşteri arasında köprü olan acentelerden, bankalardan ve brokerlardan oluşan ciddi bir satış ağımız var. Son 10 yılda gerek sağlık hizmetleri alanında devlete hizmet vermek, gerekse özel sağlık sigortası sahiplerine hizmet vermek üzere özel hastane sayısı yüzde 100 arttı. Bütün bu network’te sigorta sektörünün yarattığı ticari hareketi ve bu ticari hareketin sağlanması için gereken istihdamı düşündüğümüzde sektörümüzün ekonomiye olan katkısının ne kadar büyük olduğu görülüyor.”