Turkishtime AR-GE 250


Arçelik, Çerkezköy'deki 'akıllı fabrikası'nı açtı

Turkishtime Dergi

Yıllık 3.2 milyon adet televizyon üretim kapasitesine ulaşmayı hedefleyen Arçelik, Çerkezköy'deki üretimin yüzde 65'ini ihraç edecek.

Arçelik 500 milyon lira yatırımla Çerkezköy'deki elektronik fabrikasını hayata geçirirken; yıllık 3.2 milyon adet televizyon üretim kapasitesine sahip fabrikada üretimin yüzde 65'inin ihraç edilmesi planlanıyor.

Çerkezköy tesisinin açılışıyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, "500 milyon TL yatırımla hayata geçirdiğimiz akıllı fabrikamız, sürdürülebilir büyüme ve dijital dönüşüm yolculuğumuzun önemli bir kilometre taşı olacak... Arçelik Çerkezköy tesisinde yılda 3.2 milyon adet televizyon üretim kapasitesine ulaşarak bu alandaki konumunu güçlendirmiş oldu" dedi.

Çerkezköy fabrikasındaki üretimin yüzde 65'ini ihraç edeceklerini belirten Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu ise bu fabrika ile birlikte dijital ekran başta olmak üzere farklı alanlarda da büyümeyi amaçladıklarını söyledi. Söz konusu yatırım finansmanı ile ilgili bir soru üzerine ise Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, "Arçelik bilançosunu kullandık. Arçelik bu yatırım için özel bir borçlanmaya gitmedi" dedi.

Ebiçlioğlu, Arçelik'in daha önce Beylikdüzü'nde bulunan ve üretimin sonlandırıldığı tesisinin yer aldığı arazinin ise şu aşamada Ar-ge merkezi ve tüketici merkezi olarak kullanılmaya devam edileceğini söyledi.