ARGE 250


Beta Ayakkabı konkordato ilan etti

Turkishtime Dergi

Beta Ayakkabı, piyasa koşullarının etkisiyle konkordato ilan ettiğini duyurdu. Beta Ayakkabı'dan yapılan açıklamada, şirketin TL'deki değer kaybı, nakit akışı sıkışıklığı ve AVM'lerdeki dövizle kiralamanın yanı sıra, altı ay önce Beta fabrikasında meydana gelen yangının şirketin ticari faaliyetlerini etkilediği ve buna bağlı olarak yeniden yapılandırma süreci başlatıldığı belirtildi.

Beta Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Taner İkiışık imzasıyla yapılan açıklamada, "Son dönemde piyasalarda yaşanan TL'deki değer kaybı, nakit akışı sıkışıklığı, AVM'lerde kiralamaların döviz üzerinden yapılması gibi nedenlerle şirketimiz ödemelerinde kademeli olarak sıkıntı yaşamaya başladı..." denildi.

"İçinde bulunduğumuz süreç, ticari faaliyetlerimizi de etkiler hale geldi" denilen açıklama şöyle devam etti: "Piyasa koşullarına uyum sağlamak adına, mevcut ödeme yapımızda sürdürülebilir değişikliklere gitmek, bazı tedbirler almak ve yasal süreçleri devreye koymak adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma sürecini başlatmış bulunmaktayız"

Açıklamada, bu doğrultuda gerçekleştirilen konkordato talebi gereğince, ilgili mahkemenin tedbir kararı aldığı ifade edildi. Açıklamada yer alan bilgiye göre; Türkiye'de toplam 400 çalışanı ve 50 mağazası bulunan Beta Ayakkabı, online kanalla blirlikte yılda 1 milyona yakın müşteriye hizmet veriyor. Şirket şu anda yılda 300,000 çift ayakkabı üretiyor.

Ayakkabı perakendecisi Hotiç de 1 Eylül'de yaptığı açıklamada piyasa koşullarına bağlı olarak konkordato ilan ettiğini duyurmuştu. Mücevherci Gilan ve iç giyim alanında faaliyet gösteren Menpa Mağazacılık'ın konkordato ilan ettiği haberleri de basında yer almıştı.