ARGE 250


Eskişehir’e 40 milyon Euro’luk makine yatırımı

Turkishtime Dergi

Oluklu mukavva makineleri üretiminde dünya liderlerinden olan Almanya merkezli BHS Corrugated firmasının iştiraki BHS Makina, Eskişehir OSB’deki yeni fabrikasını üretime geçirmeye hazırlanıyor.

Oluklu mukavva makineleri imalatında kullanılan guide roller (kılavuz milleri) ve yassı metalden oluşan makine parçalarının üretileceği fabrika, 20 bin metrekarelik alanıyla sektördeki en gelişmiş teknolojik gelişmelere ve dijital dönüşüme ev sahipliği yapacak. Şirket olarak dışarıdan taşere ettikleri işleri daha kaliteli, hızlı ve düşük maliyetli olarak kendi bünyelerinde üretmek amacıyla bu yatırıma yöneldikleri bilgisini paylaşan BHS Makina Eskişehir Fabrika Müdürü Melih Saban, Eskişehir OSB’de kurulu bir işletmenin mülkiyetinin alarak kendi üretim kültürleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yenileme çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Üretimde kullanacakları son teknoloji makinelerin tamamının siparişini verdiklerini aktaran Saban, tesislerini kasım ayında devreye alarak 50’si beyaz yaka olmak üzere 200 kişiye istihdam sağlayacaklarını belirtti.

EKONOMİ gazetesinin haberine göre; kapasitelerini her yıl önemli ölçüde artırmayı planladıklarının altını çizen Melih Saban, “Üretimde ilk yıl 40 bin saat, ikinci yıl 130 bin saat, üçüncü yıl 160 bin saat çalışma kapasitesine ulaşmayı öngörüyoruz. Yatırımımızın ilk 2 yılı içerisinde 700 çeşit ürün üretmeyi planlıyoruz. 2025 yılı itibarıyla maksimum kapasiteye ulaşacağız. Ürettiğimiz parçaların yüzde 100’ünü ihraç ederek Eskişehir’i ihracat üssü haline getireceğiz” diye konuştu.