ARGE 250


Hayat Kimya, 450 milyon liralık yeni tesis kuruyor

Turkishtime Dergi

Mersin’de 200 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu temizlik kağıdı tesisleri bulunan Hayat Kimya, 450 milyon liralık yatırımla yeni bir temizlik kağıdı üretim tesisi daha kuruyor.

Hayat Kimya, 450 milyon TL’lik yeni temizlik kağıdı tesisi kuracak. Böylece şirketin 5 yıldaki Türkiye’deki toplam yatırımı 2 milyar TL’ye çıkmış olacak. Türkiye Genel Müdürü Enes Çizmeci, "Pazarı büyüten lider markalarımızla, sürdürülebilir büyümemize hız kesmeden devam etmek için kağıt sektöründe bir tesis yatırımı daha yapıyoruz. Mersin’de 200.000 m2’lik arazimiz üzerinde, 65.000 m2 kapalı alanda kurulu temizlik kağıdı tesisimiz bulunuyor. Hayat Kimya olarak, 450 milyon TL yatırımla, bu alana yeni bir temizlik kağıdı üretim tesisi daha kurulacak şekilde çalışmalarımızı başlattık. Yılda 70.000 ton kapasite ile çalışacak bu yeni tesisimizle birlikte, Mersin’deki kapasitemizi 140.000 tona, Türkiye’deki kapasitemizi ise 280.000 tona çıkararak Türkiye’nin en büyük temizlik kağıdı üreticisi liderliğimizi sürdüreceğiz. 2021 yılı ortasında devreye alacağımız bu yeni nesil tesisimizle birlikte 200 kişiye ek istihdam sağlayacağız. Böylece, Mersin’deki kampüsümüzde istihdamımızı toplam 550 kişiye çıkarmış olacağız. Bu tesisimizde, bobin kağıt, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, peçete ve mendil üreteceğiz. Üretilen ürünlerin %60’ı, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da 50 farklı ülkeye ihraç edilecek. Yeni kurulacak akıllı fabrikamız da, geleceğin akıllı üretim ve yönetim süreçlerine sahip olacak" dedi.

Hayat Kimya olarak "kojenerasyon" adı verilen teknolojiyle, doğalgazı elektriğe, ısıya ve buhara dönüştürerek üretim süreçlerinde kullandıklarını belirten Çizmeci, "Bu, sektörde bilinen ama verimlilik seviyeleri %25-30’larda kaldığı için az tercih edilen bir teknoloji. Biz bu teknolojiyi aldık, kendi üretim sistemlerimize uyarlayıp verimlilik seviyelerini %30’lardan %80’lere çıkarmayı başardık. Böylece tek bir enerji girdisi ile akıllı fabrikalarımızın üretim süreçlerinde ve idari operasyonlarında ihtiyaç duyulan tüm enerjiyi karşılıyoruz. Hatta, Mersin’deki temizlik kağıtları üretim tesisimizde, bu enerji verimliliği oranını %88’lere kadar çekerek bir rekora imza attık. ‘Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği’ tarafından ‘Sektörünün En İyi Uygulaması’ olarak örnek gösterildik” dedi.

Türkiye’de sektörünün ilk ve en kapsamlı Ar-Ge Merkezi

Kocaeli kampüsünde, Türkiye’de sektörünün ilk ve en kapsamlı Ar-Ge Merkezi yatırımınıgerçekleştiren Hayat Kimya, 90 araştırmacı ile tersine mühendislik dahil, alternatif hammadde geliştirme, ürün geliştirme ve ambalaj çalışmaları üzerinde çalışıyor. Koç, Sabancı, İTÜ, Yıldız Teknik, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli ve Gebze Teknik Üniversiteleriyle işbirliği yapıyor. Büyüyen bir Türk şirketi olarak, sanayi-akademi işbirliğine önem veriyor ve destekliyor. TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı’na katılarak 18 doktora öğrencisinin, Hayat Ar-Ge Merkezi’nde, tez projeleri üzerinde çalışmasına imkan sağlıyor.

Enes Çizmeci Ar-Ge’ye anlayışlarını şöyle özetledi: "Bizim Ar-Ge anlayışımız işi laboratuvarlarda tutmak değil, tüketiciye taşımaktır. Sanayi gücümüzü, Ar-Ge donanımımızı, en iyi ürünü bulmak için kullanıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın merkezinde, Türkiye bulunuyor. Türkiye’de geliştirdiğimiz bu yenilikçi ürünleri daha sonra yurtdışına taşıyarak, Türk markalarının kaliteli ve yenilikçi algısına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu şevkle, Türkiye’ye yatırımlarımıza devam ediyoruz."