ARGE 250


İndeks Bilgisayar nasıl kâra geçti?

BT sektörüne yönelik yaptığı yeni yatırımlar ve atılımlar, satış ve net kârda İndeks Bilgisayar’a rekor getirdi. Bu güçlü sonuçların elde edilmesinde, şirketin geçtiğimiz yıllarda imzaladığı Apple distribütörlük sözleşmesi, mobil dünyadaki yeni atılımları, katma değerli ürün gruplarına yönelik yeni kontratları ve iştirak şirketleriyle birlikte  telekom sektöründe gerçekleştirdiği yeni işbirlikleri önemli rol oynadı.

Satışlarda yüzde 50,9 artış

2015 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarına göre şirketin satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 50,9 oranında artış gösterdi. 31 Mart 2014 tarihinde 495,4 milyon TL’lik satış gerçekleştiren şirket, 31 Mart 2015 tarihi itibarıyla 747,7 milyon TL'lik oldukça yüksek bir seviyeye ulaştı. Net kâr ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 78,1 oranında artış gösterdi. 31 Mart 2014 tarihinde 6  milyon TL’lik net kâr gerçekleştiren şirket, 31 Mart 2015 tarihi itibarıyla 10,6 milyon TL'lik rekor bir seviyeye ulaştı.

Index Grup kârlı büyüyor

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Index Grup CEO’su Erol Bilecik, “İndeks Bilgisayar’ın 2013 sonunda dünyanın en değerli markalarından biri olan Apple ile imzaladığı iPhone distribütörlük anlaşması, 2014 içerisinde akıllı mobil ürünler alanında hem şirketimizin hem de bağlı olduğumuz Index Grup'un büyümesine çok olumlu katkılarda bulundu” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yıl Index Grup olarak çeyrek yüzyılı geride bıraktığımız bir süreçten geçtik. Bu süreç, teknoloji dünyası için önemli tecrübeler kazandığımız ve liderliğimizi perçinleştirdiğimiz bir dönem oldu. Geçen yıl telekom ve bilişim firmalarına lojistik hizmet veren Teklos A.Ş. şirketimizin operasyonlarını Gebze-Şekerpınar'daki 24 bin metrekarelik lojistik üssüne taşımamız, bizim için 2015'e olumlu etki edecek yeni fırsatlar kazandırdı. 2014'te telekom sektörüne giriş yapma hedefimizi de gerçekleştirmiş olduk.

Buna ek olarak, 2014'te Seba İnşaat ortaklığıyla hayata geçirdiğimiz ödüllü Seba Office Boulevard Projesi, bu yıldan itibaren Kâğıthane-Cendere’de 24 bin 651 metrekarelik alan üzerinde yükselecek.

Kısaca, 'verimli, kârlı ve güçlü bir şekilde büyüyen Index Grup' sloganına hala sıkı sıkıya bağlıyız ve iş stratejilerimizi bu doğrultuda geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle '4S' olarak adlandırılan Software (yazılım), Server (büyük sunucular), Storage (büyük bilgi depolama ürünleri) ve Services (servisler), bu dönemde olduğu gibi 2015 yılı boyunca da sıkı bir şekilde tutunacağımız katma değerli alanlar olacaktır.

1989'dan beri en yüksek kâr dağıtımı

Yönetim Kurulu olarak, kuruluşumuzdan bugüne kadar elde edilen en yüksek kâr dağıtım kararını, 22 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştireceğimiz genel kurula teklif olarak götüreceğiz. 2014 yılı kârımızın tamamının üzerine geçmiş yıllardan da ilave yaparak toplam 21,2 milyon TL'yi dağıtım için ayırmış olmayı planladık. Genel kurulumuza kar dağıtımıyla ilgili bu teklif götürmenin, tüm paydaşlarımız ve yatırımcılarız adına mutluluğunu yaşıyoruz.”

1989 yılındaki kuruluşu sonrasında, dünyanın önde gelen birçok teknoloji firması ile Türkiye distribütörlüğü bazında anlaşmalar imzalayan İndeks Bilgisayar, bugün Apple, HP, IBM, Lenovo, Intel, Dell, Asus, LG, Toshiba, Microsoft, Acer, Fujitsu, Epson, OKI, Canon, Kingstone gibi 100’ü aşkın dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapıyor. İndeks Bilgisayar, “INDES” koduyla 2004 Haziran’ından bu yana BIST’de işlem görüyor.