AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İtalyan devinden Türkiye’ye 115 milyon dolar yatırım

Turkishtime Dergi

Faaliyetlerini 2017 itibariyle Pirelli Grubu’ndan ayrı sürdüren Prometeon Lastik Grubu, İzmit fabrikasında 3 yılda tamamlayacağı yatırımla 125 milyon dolarlık yıllık ihracat hacmini iki katına çıkararak Türkiye’nin dış ticaret dengesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Pirelli marka kamyon, otobüs, tarım ve OTR lastiklerinin lisanslı üreticisi Prometeon Lastik Grubu, 2017-2020 döneminde Türkiye’de yaklaşık toplam 115 milyon dolar yatırım yapacak. İzmit’te Türkiye’nin ilk lastik fabrikasını kurduğu 1960’tan bugüne 500 milyon dolar yatırım gerçekleştiren şirket, yeni yatırımın tamamlanacağı 2020 itibariyle 60 yılda ülkeye yaptığı yatırımı 615 milyon dolara çıkarmış olacak.

Yeni yatırımla ileri teknolojiyle donatılacak olan İzmit fabrikasının üretim kapasitesinin yüzde 75 artması, mecvut ihracat hacminin de iki katına çıkması hedefleniyor. 2017’de 17 milyon doları gerçekleştirilen yatırım, Prometeon Lastik Grubu Operasyonlardan Sorumlu Dünya Başkanı Gregorio Borgo ve Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya, Kafk aslar CEO’su Alp Günvaran’ın katıldığı bir basın toplantısıyla duyuruldu.

Grubun toplam yıllık cirosunun üçte birinin Türkiye ofisi tarafından yönetilen bölgede gerçekleştirildiğine dikkat çeken Gregorio Borgo, “Prometeon Türkiye, Grup içinde önemli bir yönetim, üretim ve yetenek merkezi.
Türkiye dünyadaki 4 ana bölgemizden biri olan Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya ve Kafk aslar Bölgesi’nin ve bu bölge içindeki 75 ülkenin yönetim üssü ve ciromuzun yaklaşık 3’te biri bu bölgede gerçekleşiyor. Türkiye’de ürettiğimiz lastiklerin yüzde 50’sinden fazlası ihraç ediliyor” dedi.

Şu anda Türkiye’den gerçekleşen ihracatın 125 milyon dolar olduğu bilgisini veren Borgo, yatırımla bunu 250 milyona çıkararak Türkiye’nin dış ticaret dengesine önemli bir katkı sağlayacaklarını söyledi. Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya, Kafk aslar CEO’su Alp Günvaran ise yeni yatırımla endüstriyel lastik grubunda Avrupa’nın en büyük tedarikçilerinden biri olan Türkiye’nin konumunu daha da güçlendireceklerini belirtti.Günvaran, coğrafi konumu, karayolu taşımacılığının yaygın olması ve bir tarım ülkesi olması sebebiyle Türkiye’nin lastik sektörü için önemine dikkat çekerek; iç pazara ilişkin şu bilgileri verdi: “1.9 milyon adetlik pazarda, 2017’deki gibi çift haneli olmasa da büyüme 2018’de pozitif anlamda devam ediyor. Büyümenin en önemli sebebi ihracatın artması. Pazar payımız yüzde 20’nin üzerinde.” KDV indirimini de değerlendiren Günvaran, üretimi artıran her adımın önemli olacağını belirterek “Enflasyonla mücadele anlamında yüzde 10’un üzerinde planladığımız fiyat artışını iptal ettik” dedi.