AR-GE 250


Kale Boya, doğal renklerle binalara canlılık katıyor

Zehra Tike

Yenilikçi bakış açısıyla geliştirdiği dış cephe boyaları ile yapılara estetik bir görünüm kazandıran Kale Boya, doğadan esinlenerek oluşturduğu renk kartelası ile en gözde boyaları tüketicilerle buluşturuyor. Kale Boya, doğal renkleri ile dış cephelere estetik bir görünüm kazandırmanın yanı sıra, yapıların nefes almasını ve sağlıklı bir dokuya sahip olmasını sağlıyor.

Tüketici ve profesyonellerin, binaların dış cephesi için renk seçerken, iklim koşulları ve hava kirliliğini de göz önünde bulundurması gerekiyor. Renk seçiminde yapıların güneşe göre konumu çok önemli olduğundan, kuzeye bakan evlerin daha sıcak olması için koyu renklerin, güneye bakan evlerin ise daha serin olması için açık renklerin kullanılması tavsiye ediliyor.

Dış cephelere sıcaklık katan renkler
Kale Boya Dış Cephe Renk Kartelası’nda yer alan açık tonlu “Bej”, “Kum Taşı”, “Yeni Bahar” ve “Şebboy” renkleri ile binalarda değişen ışık ve gölge yansımasıyla gün boyunca hoş nüanslar yaratmak mümkün oluyor, dekoratif unsurları öne çıkarmak için tercih edilebiliyor. “Kuvars” ve “Bozkır” renklerinin dahil olduğu pastel tonlar, diğer renklerle uyum sağlarken farklı mimari formları da birbirine bağlayarak bir bütün oluşturuyor. “Begonya” ve “Açık Kahve” gibi orta tonlu renkler, dış cepheler için en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bu tonlar, dış cephede sıcaklık ve derinlik katmak için kullanılabilirken, açık tonlar, pencere çerçeveleri, söve ve detaylarda kontrast yaratmak için tercih edilebiliyor.

Zengin ve derin koyu tonlar olan “Bade”, “Kahve” ve “Zerdali” renkleri ise ışığı tutarak binanın estetik ve çevreye uyumlu görünmesini sağlarken; koyu tonları daha açık tonlarla bir arada kullanmak binaya sofistike bir görünüm kazandırıyor.

“Performa+” ile binalarda çatlak sorununa mükemmel çözüm
Ürün gamında her türlü iklim koşullarına karşı dayanıklı yenilikçi ürünler bulunduran Kale Boya, ekstra elastik dış cephe boyası “Performa+” ile binalarda çatlak problemini tamamen ortadan kaldırıyor. “Performa+” alışılmış boyalar ile karşılaştırıldığında farklı teknik çözümleriyle öne çıkıyor. Elastik akrilik polimer esaslı, su geçirmeyen, uzun ömürlü, mat, son kat dekoratif dış cephe boyası olan “Performa+” çatlakları köprülerken, su geçirmeme özelliğinin yanı sıra nefes alan yapısıyla da fark yaratıyor.

Dayanıklı “Silikonatex” ve “Protekta” binaların ömrünü uzatıyor
Yüzey hatalarına sahip, boyası eskimiş binalarda uzun ömürlü yenileme sağlamak isteyenlerin değişmez tercihi olan “Silikonatex”, zorlu hava koşullarına dayanıklı yapısıyla öne çıkıyor. Aynı zamanda su geçirmez özelliği bulunan “Silikonatex”, silikonlu yapısı ile suyu iterken cepheye çarpan yağmur suyunun yüzeyi ıslatmadan akıp gitmesini sağlayarak binaların ömrünü uzatıyor. Kabarmayan, çatlamayan, renkleri solmayan binalar yaratan “Protekta” ise küf ve yosun oluşumuna karşı etkili formülü ile sunduğu çözümlerin yanı sıra ağır hava şartlarından etkilenmiyor.