AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Mavi, kârını yüzde 50 artırdı, çıtayı yükseltti

Turkishtime Dergi

Mavi Giyim, 2018'in ilk yarısında kârını yüzde 50 artırdı, yıl sonu beklentilerinde yukarı revizyon yaptı.

Mavi Giyim, ilk yarıyılda gelirlerini yüzde 28, net kârını ise yüzde 50 artırırken; şirket güçlü ilk yarı sonuçlarının ardından yılsonu gelir beklentisini yukarı revize etti. Mavi'nin KAP'a bildirdiği ve 1 Şubat-31 Temmuz 2018 dönemini kapsayan ilk yarıyıl sonuçlarına göre, hasılatı yüzde 28 artışla 1.06 milyar lira oldu. Aynı dönemde şirketin net kârı ise yüzde 50 artışla 52.8 milyon lira olarak gerçekleşti. Mavi CEO'su Cüneyt Yavuz marka bilinirliği, sağlıklı finansal yapısı, etkin ürün planlaması ve verimlilik odaklı stratejisi sayesinde şirketin kârlı büyüme kaydettiğini belirterek, "Artan müşteri trafiği, yeni müşteri kazanımı, yükselen satışa dönüş oranı ve doğru ürün-doğru fiyat stratejisiyle bu büyümenin devamlılığını sağladık... Hem adette büyümeye hem de pazar payını artırmaya devam ettik" dedi.

Mavi'nin ürünlerinin yüzde 80'ini Türkiye'den tedarik etiğini belirten Yavuz, şirketin kur kaynaklı risklere karşı da dirençli olduğunu söyledi.

Yavuz, "Gelirlerimizin hedeflerimizin üzerinde artması, borçluluğumuzun minimum seviyede ve yerel tedarik sayesinde TL ağırlıklı olması, Mavi’yi kur dalgalanmaları ve risklere karşı dirençli kılıyor" dedi.

Hedefler revize edildi

Şirketin yılsonu beklentilerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Yavuz, "Sunduğumuz fiyat/kalite dengesi ve doğru ürün karmasının yanı sıra etkin tedarik, stok ve nakit akışı yönetimi sayesinde EBITDA kar marjımızı 120 baz puan artırarak yüzde 14.7'ye çıkardık. Yılın ilk yarısındaki sonuçlardan aldığımız bu güvenle 2018 için belirlediğimiz yüzde 25 büyüme hedefini yüzde 30'a yükselttik" dedi.

Şirket'in KAP'a bildirdiği yılsonu hedeflerine göre; yüzde 25 olan konsolide gelir büyümesini yüzde 30'a yükseltirken; "yüzde 14 üzeri" şeklindeki FAVÖK marjı beklentisini korudu. "1.0 çarpanının altında" öngördüğü net borç/FAVÖK beklentisini de sabit tuttu. Şirket, Türkiye perakende birebir gelir büyümesini yüzde 16'dan yüzde 20'ye çıkarırken; 25 yeni mağaza hedefini ise 20 yeni mağaza ve 15 mağazada genişleme olarak revize etti. Mavi'den yapılan açıklamaya göre, şirket ilk altı ayda net yedi mağaza açarken, sekiz noktanın da satış alanını genişleterek toplamda 146,000 metrekareye ulaştı. Rusya’da yeni açılan mağaza ile birlikte globalde toplam mağaza sayısı ise 428'e yükseldi.