ARGE 250


Mediterra Capital Partners I Söke Un’un hissesinin tamamını satın aldı!

Türkiye’nin lider yatırım bankacılığı hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co, un üretimi sektöründe Türkiye’nin lider şirketlerinden Söke Un’un, İngiliz menşeli sermaye yatırım fonu Mediterra Capital Partners I tarafından satın alındığı işlemde Söke Un’un münhasır danışmanı olarak yer aldı.

1963 yılında Aydın’ın Söke ilçesinde kurulan Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye’nin en büyük ilk 5 un üreticilerinden. Un sektöründe lider ve öncü olma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Söke Un, Sazlıköy’deki fabrikasında 60 yılı aşkın süredir geliştirdiği ürünlerini Türkiye’nin her yanına dağıtıyor. Söke Un, üretim tecrübesini Mediterra’nın desteğiyle birleştirip daha hızlı büyümeyi hedefliyor.

Söke Un’u satın alan İngiliz menşeli Mediterra Capital Partners I, 164 milyon avro yatırım sermayesi ile Türkiye’de yatırım yapmaya odaklanıyor. Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa Yatırım Fonu (EIF), Dünya Bankası Grubu kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) gibi uluslararası kurumsal yatırımcıların ortak olduğu Mediterra Capital Partners I’nin Türkiye'de Arzum Küçük Ev Aletleri, Logo Yazılım, Uğurlu Balık, Mikro Ödeme, Mobiliz, Netsis, ACP Sigorta Brokerliği ve Erna Sigorta Brokerliği şirketlerinde yatırımları bulunuyor. ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Danışmanlığı Yönetici Direktörü Simge Ündüz, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Müşterimiz Söke Un, Türkiye’nin önde gelen markalarından biri. Büyüme ve kapasite artırımı boyutlarında yeni stratejiler oluşturmayı hedefleyen müşterimizi, Mediterra Capital Partners I ile bir araya getirdik. Mediterra’nın Söke Un’un uzun vadeli hedefleri için çok önemli katkılar yapacağını inanıyor, bu önemli işlemin danışmanlığını üstlenmenin mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz.”