Turkishtime AR-GE 250


Mimsan'a 'Yılın İnovasyon' ödülü

Turkishtime Dergi

Mimsan'ın Malatya'nın şehir çöpünden elektrik enerjisi elde etmek için kurduğu ve dünyada 5 ayrı teknolojiyi aynı anda kullanan ilk biyokütle tesisi niteliğini taşıyan santral, MÜSİAD'ın “Yılın İnovasyonu” ödülüne layık görüldü.

Atıktan enerji konusunda geliştirdiği yerli teknoloji ile adından söz ettiren Mimsan, MÜSİAD Malatya şubesi tarafından “Yılın İnovasyonu” ödülüne layık görüldü. Mimsan CEO'su Hacı Ahmet İlhan, Malatya'da düzenlenen törende ödülü MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan'dan aldı.

MÜSİAD'ın “Yılın İnovasyonu” olarak ödüllendirdiği, Mimsan'ın Malatya'nın şehir çöpünden elektrik enerjisi elde etmek için kurduğu santral, dünyada 5 ayrı teknolojiyi aynı anda kullanan ilk biyokütle çöpten enerji tesisi niteliğini taşıyor. “Yap-işlet devret” modeliyle kurulan ve yaklaşık 40 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılayan tesiste yakma, gazifikasyon, biyogaz, metan gazı ve atık ısı yöntemlerinin tümü birden enerji üretiminde kullanılacak.

Mimsan CEO'su Hacı Ahmet İlhan, yıllar süren meşakkatli bir Ar-Ge çalışması sonucunda atıktan enerji üretiminde yerli teknoloji geliştirmeyi başardıklarını belirterek, “Türkiye, atıktan enerji konusunda uluslararası alanda rekabet edebilecek teknolojiye artık sahiptir. Mimsan'ın geliştirdiği teknoloji ithalatın önüne keserek cari açığın kapanmasına da önemli katkı yapacaktır. Kendimize güveniyoruz. Teknolojik üstünlüklerimizi ispatlamaya kararlıyız” dedi.