ARGE 250


Sabancı Holding'in konsolide satışları 9 Milyar 100 milyon TL oldu

Turkishtime Dergi

Sabancı Holding’in konsolide satışları, 2017 yılının ilk üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 9,5 artarak 9 milyar 100 milyon TL oldu. Sabancı Holding’in yılın ilk üç ayındaki konsolide net karı ise 669 Milyon TL olarak gerçekleşti. Sabancı Holding’in toplam varlıkları 31 Mart 2017 itibari ile 317 milyar 385 milyon TL’ye, toplam konsolide ana ortaklığa ait özkaynakları ise 23 Milyar 634 milyon TL‘ye ulaştı.

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “2017 yılının ilk üç ayında özellikle Perakende, Sigorta ve Enerji iş kollarımızda oldukça başarılı işlere imza attık. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Sabancı Holding olarak hedefimiz; içinde bulunduğumuz her sektörde paydaşlarımıza daha fazla değer yaratmaktır. Holding olarak yatırımlarımıza planladığımız gibi devam ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemiz için çalışmaya ve daha fazla değer yaratmaya devam edeceğiz“ dedi.

Holding’in bankacılık faaliyetleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Göçmen, Akbank’ın kurulduğu günden bu yana faaliyetleriyle Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğini söyledi. Akbank’ın kredileriyle ekonomiye sağladığı desteğin yaklaşık 186 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplamda %5 büyüterek 230 milyar TL’nin üzerine çıktığını da belirten Göçmen sözlerine şöyle devam etti: “Akbank ile bu dönemde toplam mevduatımız 179 milyar TL seviyesine ulaştı. Takipteki krediler oranımız ise sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından biri olarak %2,4 seviyesinde gerçekleşti. Akbank, üst üste 6. kez ‘Türkiye'nin En Değerli Banka Markası’ olduğu gibi, dünyaca ünlü finans dergisi Euromoney’den ‘Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası’ unvanını da aldı. Bu tür çalışmaların, müşterilerimiz ve diğer tüm paydaşlarımızın bankamıza duyduğu güvene paralel bir şekilde sonuçlandığını görmek mutluluk verici” dedi.