ARGE 250


Siemens İnovasyon Yarışması başladı

İnovatif yaklaşımı iş süreçlerinin merkezinde konumlayan Siemens Türkiye, gençleri inovatif düşünme konusunda özendirmek ve teşvik etmek amacıyla ‘Siemens İnovasyon Yarışması’nı hayata geçiriyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek yarışmanın başvuruları 11 Mart- 30 Mayıs tarihleri arasında. Yarışmanın kazananları, para ödülünün yanı sıra Türkiye, Almanya, Hindistan ve Çin’de düzenlenen üç aylık Siemens İnovasyon kamplarından birine katılarak, şirketin küresel inovasyon know-how’ından faydalanma fırsatı bulacak.

Yarışmaya alan gözetmeksizin Türkiye’de eğitim gören tüm üniversite son sınıf öğrencileri, yeni mezun olanlar ve 35 yaşını doldurmamış yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabiliyor. Türkiye'de ilk kez düzenlenen yarışmanın sonuçları ise Haziran 2015’te açıklanacak.

Yarışma üç kategoriden oluşuyor

Başvuruların “www.siemens.com.tr/innovationcontest" adresinden yapılacağı yarışmada adaylara “Akıllı Şehirlerde Bütünleşik Ulaşım”, “Geleceğin Terapi Odaları” ve “Akıllı Şebekelerde Güvenlik” başlıkları altında üç ayrı kategoride proje geliştirme seçeneği sunuluyor. Adaylar projelerini bu üç kategoriden birinde ya da üçünde de hazırlama şansına sahip. Başvuruların ardından yapılacak değerlendirme sonucu kazanan sekiz aday Teknopark İstanbul’da bulunan Siemens İnovasyon Laboratuvarı’nda projeleri için bir prototip geliştirmeleri amacıyla Siemens İnovasyon Kampı’na katılma hakkı kazanacaklar. Ayrıca burada fikirlerini geliştiren her yarışmacıya Siemens Türkiye’den bir mühendis, mentor olarak eşlik ederek danışmanlık verecek.

Yarışmanın birincisi 5 bin euro, ikincisi 3 bin euro ve üçüncüsü 2 bin euro para ödülü kazanacak. Yarışmanın birincisi ayrıca prototip geliştirme çalışmaları yapmak üzere Almanya, Hindistan ya da Çin’de düzenlenen üç aylık Siemens İnovasyon kamplarından birine katılma hakkı kazanacak.

nsmail