Turkishtime AR-GE 250


Şişecam, yeni fırsatları kolluyor

Turkishtime Dergi

Cam ev eşyasında dünyanın üçüncü, cam ambalaj ve düzcamda ise beşinci büyük üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu geçtiğimiz ay Hindistan ve İtalya'da yaptığı satın almaların ardından Meksika, Hindistan ve Avrupa başta olmak üzere yeni yatırım fırsatları üzerinde çalışıyor. Topluluk, önümüzdeki dönem stratejisi kapsamında ana iş kolları dışındaki alanlara da girmeyi planlıyor.

Camın dışında gelecek vaat eden başka alanlarla ilgili de pozisyon alma planları olduğunu belirten Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Kırman, geleceğin teknolojileri ile ilgili yurtiçi ve yurtdışındaki start-up firmalarına yatırımla ilgilendiklerini söyledi. Ana iş kollarında ise Hindistan'da otomotiv camı, Meksika'da ise cam ambalaj yatırımı için pazar araştırması ve fizibilite çalışması yürüttüklerini belirten Kırman, buna karşın önümüzdeki dönemde yatırım kararlarında ABD başta olmak üzere dünyadaki korumacı politikalar ile ticaret savaşlarının seyrinin belirleyici olacağını söyledi.

Reuters ile yaptığı söyleşide Kırman, Hindistan'ın büyüme potansiyeli açısından dünyanın en cazip pazarlarından biri olduğunu belirterek, "Hindistan özellikle düzcam açısından çok iyi bir pazar. Ürün çeşitlendirmesi, yeni fırın yatırımı yapılması ve başka işler anlamında yeteneklerimizi hızlı şekilde artırmayı planlıyoruz. Hindistan'da ürün gamını genişleterek daha etkin faaliyet göstereceğiz" dedi ve ekledi: "Hindistan otomotiv pazarının da çok ciddi büyüme trendinde olduğu bir yer. Orada şu anda bir otomotiv cam üretimimiz yok. O konuyu da ileriye dönük olarak değerlendireceğiz...Otomotiv camı üretimi için yeni bir fabrika yatırımı lazım. O konuda bir değerlendirme yapacağız. Ancak bunun ne zaman olacağı finansman olanakları, pazar imkanları gibi bir çok unsurla bağlantılı."

İtalya'da yaptıkları ikinci satın almanın ardından bu pazardaki ikinci büyük üretici konumuna geldiklerini belirten Kırman, "Kapasite olarak İtalya'daki en büyük iki oyuncudan biriyiz. Aldığımız fabrika yıllık 190,000 ton düzcam üretim kapasitesine sahip. Ayrıca kaplama, lamine ve satine hatları da mevcut. Tesis şu anda çalışmıyor çünkü duran bir fabrikayı aldık. Ancak makine, fırınla ilgili siparişler veriliyor; üretim yetenekleri geniş bir fabrika olacak. İtalya'nın kuzeyinde daha önce aldığımız fabrika ile birlikte hem iç pazar hem ihracat anlamında bu ülkedeki esnekliğimizi artırmış olacağız" diye konuştu.

Kırman, İtalya'da yeni bir yatırımın daha gündeme gelip gelmeyeceği ile ilgili olarak ise, "Büyük ihtimalle planlayacağız. Kuzeydeki fabrika anlamında bir gelişim planlayabiliriz, üzerinde düşünüyoruz. Ama şu anda biraz erken. Önce ikinci fabrikamızı faaliyete alıp üretime geçmemiz lazım. Ondan sonra İtalya'nın ihtiyacı, yakın pazarlar gibi değerlendirmeleri yapacağız" dedi.

Avrupa'nın diğer ülkelerinde de yatırım fırsatlarını takip ettiklerini belirten Kırman; ülke olarak bakıldığında ise Batı Avrupa ülkelerinde yatırım yapmanın yüksek maliyetler nedeniyle çok cazip görünmediğini söyledi.