ARGE 250


Türk Telekom ile Net Insight'tan 5G alanında iş birliği

Turkishtime Dergi

Türk Telekom, teknoloji çözümleri şirketi İsveçli Net Insight'la 5G alanında güç birliği yaptı.

Anlaşma ile Türk Telekom ve Net Insight'in 5G zaman ve frekans senkronizasyonu alanında geliştirdiği patentli teknoloji, Türk Telekom ve Net Insight ortaklığı ile ürünleştirilerek Türkiye dahil tüm dünyaya pazarlanacak.

Söz konusu iş birliğinin imzaları, İsveç'in Stockholm kentinde düzenlenen etkinlikte Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal ve Net Insight CEO'su Crister Fritzson tarafından atıldı.

İmza töreninde iş birliğinin detaylarına ilişkin bilgi veren Ümit Önal, Türk Telekom olarak, Türkiye'nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve geleceği, 5G ve yeni nesil teknolojilerle şekillendirmek için çalıştıklarını belirterek, bir teknoloji şirketi olmanın da ötesinde, milli sorumluluk anlayışıyla teknolojiyi insanın iyiliği ve faydası için üreten, geliştiren ve sektöre değer katan dünyadaki sayılı operatörler arasında yer almaktan gurur duyduklarını ifade etti.

"Teknolojinin dünyaya ihracını gerçekleştireceğiz"

Önal, şunları kaydetti: “Türk Telekom olarak yetkin mühendislerimiz, teknolojilerimiz, ürünlerimiz ve testlerimizle küresel arenada 5G’nin gelişmesinde aktif rol alıyoruz. Net Insight işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz ve 5G’nin senkronizasyon ihtiyacı için gereken 1500 nanosaniye keskinliğin çok altında bir değere sahip olan bu yeni ürünümüzle de başta telekomünikasyon, enerji, finans olmak üzere pek çok sektörün en önemli gereksinimlerinden olan ‘senkronizasyon’ konusuna önemli bir çözüm sunuyoruz. Bu teknolojinin fikri patenti Türk Telekom’da. Türk mühendislerimizin büyük başarısını göstererek, ülkemizi uluslararası arenada en iyi şekilde temsil edeceğiz. Net Insight ile hayata geçirdiğimiz işbirliğiyle bu teknolojinin ürünleştirilmesini ve dünyaya ihracını gerçekleştireceğiz.”

"1 milyar dolarlık pazar potansiyeli görüyoruz"

Net Insight CEO’su Crister Fritzson, Türk Telekom ile mobil operatör ağlarına uyarlanacak teknolojiler geliştirme konusunda uzun ve faydalı bir işbirliğine imza attıklarını dile getirerek, “5G’de çığır açacak bu yeni çözümümüz için küresel ölçekte 1 milyar dolarlık büyük ve önemli bir pazar potansiyeli görüyoruz” diye konuştu. Yeni teknolojinin mobil operatörler ve kritik zaman senkronizasyonu gereksinimi olan tüm sektörler için maliyetleri düşüreceğini ve servis sürekliliğini artıracağını vurgulayan Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç ise “Bu teknolojiyi Adana-İstanbul arasında test ettik. 1500 nanosaniyelik senkronizasyon süresi 150 ila 50 nanosaniyeye düştü. Bu, 5G’de oyunu değiştirecek bir teknoloji” değerlendirmesinde bulundu.

Operatörlerin 5G'ye geçişinde maliyetler azalacak

Verilen bilgiye göre, senkronizasyon çözümü, haberleşme sektöründe 5G ve ötesi teknolojiler ile bu ürüne ihtiyaç duyan diğer sektörler için GPS bağımlılığı olmadan, mevcut şebeke ekipmanlarının da değiştirilmesine gerek kalmadan, zaman ve frekans senkronizasyonunun şebeke üzerinden iletiminde benzersiz bir yöntem sunuyor.

Bu teknoloji sayesinde 5G’ye geçen operatörlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan GPS sinyali kesintilerine bağlı olarak yaşanabilecek servis kayıplarını önlemek için öncü bir çözüm üretiliyor.

Çözümün sadece Türk Telekom şebekesinde değil, tüm dünyadaki mobil operatörlerin ve senkronizasyon gereksinimi bulunan sektörlerin kullanımına sunulması, önemli zaman ve maliyet tasarrufu sağlamasının yanı sıra hizmet sürekliliğini de artıracak.