Turkishtime AR-GE 250


Türk Telekom’dan son çeyrekte 2,2 milyar TL net kâr

Turkishtime Dergi

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, “Ara dönemlerde yakaladığımız başarılı performans sayesinde yıl içinde iki kere yukarı yönlü revize ettiğimiz yılsonu hedeflerimizi rekor rakamlarla gerçekleştirmeyi başardık" dedi.

Türk Telekom, son çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada; 2018 yılı içinde 4,3 milyon net yeni abone kazanımıyla 2008’deki halka arzından bu yana en iyi abone artışını kaydeden Türk Telekom'un, toplam abone sayısını 46 milyona yükselttiği kaydedildi. Ayrıca, yüzde 12,6’lık yıllık büyüme rakamıyla 2018’de 20,4 milyar TL gelir sağlayarak son 10 yılın en yüksek gelir artışı sağlandığı bildirildi.

Faaliyet giderlerinin düşürülmesinde etkin bir performans ortaya koyan Türk Telekom'un, son 10 yılın en yüksek yıllık FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) artışını gerçekleştirdiği, buna göre FAVÖK'ün, 2018 sonunda önceki yıla göre yüzde 30,7 artışla 8,4 milyar TL’ye yükseldiği belirtildi. FAVÖK marjı ise yıllık 5,7 puan iyileşme ile son yedi yılın en yüksek değeri olan yüzde 41,3’e ulaştı.

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, “Ara dönemlerde yakaladığımız başarılı performans sayesinde yıl içinde iki kere yukarı yönlü revize ettiğimiz yılsonu hedeflerimizi rekor rakamlarla gerçekleştirmeyi başardık. Faaliyetlerimizin gücünü yansıtan 2018 yılı finansal ve operasyonel sonuçlarımız Türk Telekom’un sağlam yapısı ve güçlü nakit akışı yaratmadaki etkili yönetim performansını da ortaya koyuyor" dedi.

2018’e pek çok başarıyı sığdırdıklarını aktaran Doany, “Sabit ve mobil altyapıda operatörler arası paylaşım modellerini ilk defa hayata geçirdik. Türkiye’nin en büyük veri merkezi ve en büyük Siber Güvenlik Merkezi’ni açarak Türkiye’yi bölgenin veri merkezi haline getirdik. Sektörün ilk kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures’ı kurarak ilk yatırımlarımızı öncelikli dikeylerimizden sağlık ve eğitim alanlarına yaptık. Yeni dijital servislerimizle kullanıcılara alışılmışın dışında deneyimler sunduk. Önümüzdeki dönemde faaliyet kârlılığımızı arttırırken dijitalleşme ve 2023 hedeflerine ulaşma yolunda ülke ekonomisine yatırım yapmaya ve Türkiye’yi geleceğe bağlarken paydaşlarımız için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.