ARGE 250


Yeni havalimanı ulaşım ihalesini kazanan belli oldu

Turkishtime Dergi

Yeni havalimanı ulaşım ihalesini Altur-Havaş-Free Turizm konsorsiyumu kazandı.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, İstanbul genelinde Yeni Havalimanı toplu ulaşım entegrasyonu kapsamında, "Bagajlı Lüks Taşımacılık (BLT) Hatlarının" oluşturulması ve taşımacılığın uygun araçlarla karşılanması amacıyla 18 hat üzerinde 150 otobüs ile 10 yıl süreli toplu taşıma yapmak üzere hat kiralama ihalesi gerçekleştirdi. İhaleyi Altur-Havaş-Free turizm konsorsiyumu kazandı. İhaleye, Altur Turizm, Havaş ve Free Turizm konsorsiyum olarak teklif verirken, Platform Turizm ve Sarılar Turizm de ayrı ayrı teklif verdiler. İhale Komisyonu, Sarılar Turizm'in teklifini geçersiz saydı.

İhale şartnamesi gereğince bagajlı lüks taşımacılık yapacak olan ve günde 75 bin yolcu taşıması beklenen otobüs hatlarında, uzaklığına göre 12 ile 30 TL arasında ücret alınacak. İşletmeci 6 yaşına kadar olan çocuklardan ise ücret alamayacak.

En çok aracın konulacağı yer ise 50 kilometrelik Yenikapı-Sirkeci hattı olacak. Her 11 dakikada bir aracın hareket edeceği hatta 23 araç hizmet verecek. Bu hattın ücreti ise 18 TL olacak. En pahalı ve en uzak hat ise Pendik ilçesinden olacak. Bu hatta ise 5 araçla sefer düzenlenecek. 93 kilometrelik Pendik hattının ücreti ise 30 TL olacak.

Bu arada TAV Havalimanları Holding, KAP'a yaptığı açıklamada tamamına sahip olduğu Havaş ile Altur Turizm ve Free Turizm şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyumun ihaleye en iyi teklifi verdiğini belirterek Havaş'ın konsorsiyumdaki payının yüzde 30 olduğunu belirtti.