ARGE 250


17 milyar doların hakkını verecek mi?

Ersin Kaplan

Otomatik silinen mesajların platformu Snapchat 17 milyar dolar değerine ulaştı. İşte bu değeri hak etmesini sağlayan üç özellik... Alibaba'nın 200 milyon dolarlık yatırımı ile Snapchat 17 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Alibaba'nın yatırımının finansal hedeflerle olduğu belirtiliyor. Yani Snapchat'in B2B ticaretin bir parçası olması beklenmiyor. Ancak şimdiden 700 milyon üyeli Snapchat, üç özelliği ile sosyal medyada büyük bir göç çekebilir.

1- History özelliği: History ile bir kullanıcı tüm gününü bir belgesel gibi Snapchat'ten üretebiliyor. Herkes gününün önemli anlarını video ve fotoğrafla basitçe montajlıyor, adeta kendi hayatının küratörü olabiliyor. Instagram filtrelerinden sıkılanlar için iyi bir özellik.

2- Discover özelliği: Şu an sınırlı sayıda medya kuruluşu ile anlaşmalı olsa da Snapchat'in Discover kısmı medya tüketiminde en farklı sunumlarından birine sahip. Görüntülü haber tüketimi, TV'den bu yana belki ilk kez bu kadar yaratıcı oluyor. Özellikle National Geographic ve Bleacher Report Snapchat'i en iyi kullanan medya platformları arasında.

3- İnteraktif medya: Snapchat yaptığı yeni anlaşmalarla platformun kullanılma çeşidini artırıyor. En son Turner ile anlaşan Snapchat Kolej Basketbolu finallerinde taraftarların kendi görüntülerini 24 saat süreyle yayınlayacak. Böylece kitlelerin medya üreticisi olmanın önü açılacak.