ARGE 250


Çelik sektörü yıla hızlı giriş yaptı

Turkishtime Dergi

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) verilerine göre, ocak ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15 oranında artarak 10,5 milyar dolar oldu.

Bu dönemde en çok ihracat yapan sektör 2,1 milyar dolarla otomotiv olurken, bunu sırasıyla 1,3 ve 1,2 milyar dolarla, hazır giyim ve konfeksiyon ile kimyevi maddeler ve mamuller takip etti. Ocak ayında otomotiv ve kimyevi maddeler ihracatı sırasıyla yüzde 36,8 ve yüzde 23,7 oranlarında yıllık artış, hazır giyim sektörü ise yüzde 4,9 oranında düşüş gerçekleştirdi. Ocak ihracat sıralamasında 4. olan çelik grubunda da yüzde 36,2’lik bir yıllık artış kaydedildi. Bu dönemde sektörler genelinde, zeytin ve zeytinyağı sektörü yüzde 146,3 artış ile dikkat çekerken, en keskin düşüş ise, ihracatı yüzde 15,5 oranında gerileyen savunma ve havacılık sanayinde görüldü. Ocak ayında yıllık ihracat gelişim hızına en olumlu katkıyı otomotiv sanayi yaparken, en olumsuz etki ise hazır giyim sektöründen geldi.

TİM verilerine göre, ocak ayında en çok ihracat yapılan ilk 5 ülke ise, Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu. Bu dönemde Almanya’ya yapılan ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 artarken, İngiltere pazarında yüzde 6,4 oranında bir yukarı yönlü gelişim görüldü. Irak’a yapılan ihracat ise, kaydettiği yüzde 42,4 oranında yıllık bazda
artış ile dikkat çekmeye devam etti. Ocak döneminde birçok Avrupa pazarında canlı bir görünüm kaydedilirken, ABD’ye yapılan ihracat da yüzde 13,6 arttı. Yılın ilk ayında Rusya pazarında da çift haneli bir toparlanma gözlendi.
Ocak ayında en çok ihracat yapan iller arasında, lider İstanbul’u, Bursa ve Kocaeli izledi. İstanbul bu dönemde 4,3
milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, Bursa ve Kocaeli’nin ihracatı 1’er milyar dolar oldu. Sıralamada 4.'lüğü 0,66 milyar dolarla İzmir, 5.'liği ise 0,49 milyar dolarla Gaziantep aldı.