QNB Sponsorlu


Cumhuriyet tarihinin en yüksek yıllık ihracatı gerçekleştirildi

Turkishtime Dergi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye'nin önde gelen ihracatçıları "2018 Yılı İhracat Değerlendirme Toplantısı"nda biraraya geldi. Toplantıda hem Aralık ayı ihracat rakamları açıklandı hem de 2018 yılı ihracat rakamları değerlendirildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre Aralık ayında ihracat yüzde 10,1 artışla 13 milyar 570 milyon dolar oldu. Aralık’ta ihracat miktar bazında yüzde 7,4 artış gösterdi ve en çok ihracat gerçekleştiren sektör 2,5 milyar dolar ile yine otomotiv sektörü oldu. Otomotiv sektörünü 1,44 milyar dolarla hazır giyim, 1,37 milyar dolarla kimyevi maddeler takip etti.

Ülke grupları bazında ihracatta ilk sırada yüzde 47,7 pay ve 6,5 milyar dolar ile Avrupa Birliği yer aldı. AB’yi 2,4 milyar dolar ile Orta Doğu ülkeleri takip ederken 1,2 milyar dolar ile üçüncü sırada Afrika ülkeleri yer aldı.

İhracat pazarları bakımından Aralık ayında 159 ülke ve bölgeye ihracat arttı. En fazla ihracat yapılan ilk üç ülkeden Almanya’ya yüzde 9,8, İngiltere’ye yüzde 10,6 ve İtalya’ya yüzde 9,0 artış yaşandı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında ise en yüksek artış yüzde 54 ile Fas oldu. Ülke grubu bazında ise Aralık ayında AB’ya ihracat yüzde 15,3 artış gösterdi. Böylelikle AB’nin ihracattaki payı 47,7’ye yükseldi. Yılın tamamında ise AB’ye ihracat 72,8 milyar dolara ulaştı.

Aralık ayı ticaret rakamlarını açıkladıktan sonra 2018 yılının genel değerlendirmesini yapan Bakan Pekcan; "Küresel anlamdaki olumsuz gelişmelere rağmen 2018 yılı fiili ihracatımız yüzde 7,1 artışla 168,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. Bizler için asıl önemli olan yakaladığımız bu fiili yıllık ihracat rakamının aynı zamanda Cumhuriyet tarihi ihracat rekoru olmasıdır. 2017 yılına göre ihracatımız 11,1 milyar dolar artmıştır. Mart ayında milli gelirimiz de açıklandığında ülkemiz ihracatının milli gelire oranında da tarihi bir zirve yakalanmasını bekliyoruz. Bu şu manaya geliyor, Türkiye her zamankinden daha fazla dünya ekonomisine açık, dünya ekonomisine her zamankinden daha fazla entegredir." dedi.