AR-GE 250


Demir çelik sektörünün nabzı

Turkishtime Dergi

2018’in, Ocak/Kasım döneminde Türkiye'nin çelik ihracatı yüzde 37,3 artarak 14.1 milyar dolara yükseldi. Böylece 2018 hedefi yılın bitimine bir aya kala aşıldı. Sektörün performansını 2019’da da sürdürmesi bekleniyor.

Demir çelikte kota dağıtım esasları belirlendi

Demir ve çelik ürünleri ithalatına ekim ayı başında getirilen yüzde 25 oranındaki geçici korunma önlemi uygulanmasından bazı ülkelerin muaf tutulması amacıyla tanımlanan kotaların dağıtım esasları belirlendi. Resmi Gazete'de yer alan Ticaret Bakanlığı tebliğine göre, toplam 143 ülkeyi kapsayan tarife kontenjanlarının dağıtımı, ilgili kararın 3. ve 4. maddeleri kapsamında gümrük idarelerince beyanname sırasına göre tahsis yöntemi kullanılarak yapılacak.

Dahilde İşleme Rejimi kapsamında yapılan ithalatta ilgili eşya için kullanılabilir genel tarife kontenjanı bulunması durumunda karar çerçevesinde uygulanan ek mali yükümlülük teminata bağlanmayacak ve bu kapsamda yapılan ithalat miktarı genel tarife kontenjanı miktarından düşülmeyecek. Geçici korunma önlemi kapsamındaki demir ve çelik ürünleri için tanımlanan kota miktarı önceden belirlendiği gibi, istisnaya dahil ülkeler ve gümrük bölgeleri menşeli olanları için 518 bin 803 ton olacak. Ancak belirli ülkeler tarife kontenjanı miktarı, her bir ülke veya gümrük bölgesi menşeli eşya için 172 bin 934 tonu geçemeyecek.

Çelik sektörünün önü Latin Amerika’da açık

Korumacılık politikalarına karşı Türk çelik ihracatçısı alternatif pazarlara yöneliyor. Latin Amerika ise seçilen en büyük alternatiflerden biri. Latin Amerika’ya geçtiğimiz 10 ayda tam 550 milyon dolar değerinde 1,1 milyon tonluk çelik ihracatı gerçekleştirildi. Bu rakamın aralık ayı verilerinin de belli olmasıyla birlikte 1,5 milyon tona çıkması, 800 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında değere ulaşması bekleniyor. Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tecdelioğlu, toplamda 31 milyar doları aşan çelik ithalatı ile Latin Amerika’nın önemsenmesi gereken bir pazar olduğunu vurguladı. Türkiye’nin hedefi şu an yüzde 4 olan Latin Amerika’daki pazar payını yüzde 12’ye çıkarmak.

Boru Tel Rulo Fuarı şubat ayında demir-çelik sektörünü buluşturacak

2 yılda bir gerçekleştirilen, demir-çelik sektörünün önemli ürün gruplarını oluşturan boru, tel ve rulo ürün gruplarını ön plana çıkaran İstanbul Boru Fuarı, bu yıl 28 Şubat – 2 Mart 2019 tarihlerinde Yeşilköy Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Fuar geniş bir yelpazede sektörleri temsil eden, tüm dünyadan karar vericilerle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki tedarikçileri bir araya getiren sektörel bir ticaret platformu. Fuarda, bölgedeki artan endüstriyel taleplere dikkat çekmek için bazı ürün grupları ön plana çıkarılıyor. Tedarikçilerin, dağıtıcıların ve ihracatçıların hedef müşterilerine ulaşmalarına ve tek lokasyonda yeni iş bağlantıları kurmalarına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştiriliyor.