ARGE 250


Elektrikli makine ve cihazlar sektörünün nabzı

Turkishtime Dergi

Türkiye’de planlı kalkınmaya geçişten sonra ara ve yatırım malı niteliğindeki makine ve teçhizat üretimi önem kazanırken bunu sağlayacak yatırımlar desteklendi ve korundu. Bu şekilde devletin sağladığı teşviklerle diğer sanayi dallarının yanı sıra elektrikli makineler sanayi sektörü de bilgi ve sermaye birikimine sahip olarak, ciddi boyutlarda gelişim gösterdi.

Kablo ihracat şampiyonu olmayı sürdürüyor

Elektrikli makineler sektöründe ağırlıklı olarak yatırım ve ara malı niteliğindeki ürünler yer almaktadır. Türkiye’de elektrik makineleri üretimi, küçük işletmelerde, dağınık biçimde ve tek bir ürün üretilerek başlamıştır. Bu tesislerde tüketim ve dayanıklı tüketim malları üretimi öncelik almıştır. Ülkede planlı kalkınmaya geçişten sonra ara ve yatırım malı niteliğindeki makine ve teçhizat üretimi önem kazanmış, bunu sağlayacak yatırımlar desteklenmiş ve korunmuştur. Bu şekilde devletin sağladığı teşviklerle, diğer sanayi dallarının yanı sıra elektrikli makineler sanayi sektörü de, bilgi ve sermaye birikimine sahip olarak, ciddi boyutlarda gelişmiştir. Türkiye’de elektrikli makineler sanayinde yaklaşık olarak 5 bin imalatçı firma faaliyet göstermekte olup, sektörde 56 bin kişi istihdam edilmektedir. İzole edilmiş tel ve kablo ile elektrikli teçhizat alt sektörleri üretimde ağırlıklı paya sahip.

Otomasyon sektörü buluşuyor

Bursa Endüstri Zirvesi çatısı altında eş zamanlı olarak 7 ayrı salonda 40 bin m2 alanda hazırlanan makine sektörüne yön veren markaların buluşması 29 Kasım – 2 Aralık 2018’de TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.  Metal ve saç işleme teknolojileri, kalıp yan sanayi ve otomasyon sektörlerinin tüm paydaşlarını tek çatı altında bir araya getiren Bursa Endüstri Zirvesi, 2017 yılında; 60 ülkeden 44 Bin 665 sektör temsilcisini aynı çatı altında buluşturdu. 25 ülkeden 410 firma ve firma temsilciliği 7 ayrı salondan oluşan 40 bin m2 de kapalı alanda buluşturan fuarlar, sanayinin gelişimine yön veren sektörleri aynı çatı altında bir araya getirerek, son teknolojinin ziyaretçi ile buluştuğu son nokta olması ile de dikkat çekti. Son teknoloji kullanarak geliştirilen yenilikçi ürünlere ev sahipliği yapan, metal – sac- kaynak işleme teknolojilerinden imalat sektöründen, makine otomasyonuna kadar geniş bir ürün grubunun yer aldığı zirve, sektöre yeni pazarlar sunmak için pazarlama ağını genişleten Bursa Endüstri Zirvesi, 29 Kasım – 2 Aralık 2018 tarihlerinde önemli iş bağlantılarına ev sahipliği yapmaya ve yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazar paylarını arttırmak isteyenler için etkin bir ticaret platformu olmaya hazırlanıyor.

IstanbulLight 2018, gençlere ve geleceğe ışık oluyor

UBM Türkiye tarafından organize edilen 11. IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi ‘Aydınlık Gelecek, Gençlerle Gelecek’ projesini destekleme kararı aldı. 19-22 Eylül 2018 tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan IstanbulLight 2018, projenin gelişiminde öncü bir rol üstlenecek.

İstikrarlı bir büyüme ile Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan aydınlatma sektörüne yetkin profesyoneller kazandırma hedefiyle başlatılan ‘Aydınlık Gelecek, Gençlerle Gelecek’ projesi, ilk bir yılda kritik bir başarı yakaladı. Proje kapsamında, Balıkesir’deki T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi Resim öğrencileri ve İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektronik Bölümü öğrencileri çapraz eğitimlerle aydınlatma alanında teknik ve estetik konularda gelişim fırsatı yakalıyor. Öğretmenlerinin destekleriyle projeler geliştiren öğrenciler, geleceğin aydınlatma fikirlerini hayata geçirmek üzere teşvik ediliyor.

Simatic 60. yılında hayatın her alanında

Siemens tarafından ilk uygulamaya alındığı günden bu yana otomotivden ulaşıma, gıda ve içecek üretiminden her çeşit makine otomasyonuna kadar endüstrinin her alanında kullanılan Simatic sistemi, endüstriyel otomasyonun odağında yer alıyor. 60 yılda sadece ekonomiye değil sürdürülebilirliğe de katkı sunan Simatic, endüstriyel otomasyon sistemi sayesinde üretimin ve yaşamın hemen her alanında tasarruf sağlıyor.