ARGE 250


İhracatın temel taşlarından fuarlar

Turkishtime Dergi

İhracatçının hem katılımcı hem de ziyaretçi olarak olmazsa olmaz aktivitelerinden olan fuarlar, ülkemizin ihracatının artırılmasında da önemli rol oynuyor. Uluslararası pazarda kendine yer edinmek isteyen ihracatçılar için kuşkusuz en direkt yol fuarlara katılmaktan geçiyor.

Ülkeler arasındaki ticari duvarların kalkması ve son yıllarda dünya ticaretindeki rekabetin yükselmesiyle fuarlar önemini daha da artırdı. İhracatını artırmak isteyen firma, bünyesinde yer alan sektörlerin en önemli uluslararası fuarlarına milli katılım organizasyonları düzenleyerek hedefine daha da yaklaşıyor. İhracatçıların pazar yaratması ve mevcut pazarlarını geliştirmesi açısından hedef ülkede gerçekleştirilen fuarlara katılım kadar, etkili ve güçlü bir organizasyonla fuarda yer almak da büyük önem taşıyor.

İhracatçıların ürünlerini tüketiciye birebir ve etkili şekilde anlatmasının en direkt yolu olan fuarlar halkla ilişkileri geliştirme açısından da oldukça elverişli bir ortam yaratıyor. Ticaret fuarları sayesinde ihracatçı, mevcut fiyatı diğerleriyle karşılaştırabilmekte, ödeme ve teslimat şartlarını anlayabilmektedir.

Firmaların fuarlara katılım sonrasında, kendi pazar pozisyonu hakkında farkındalığı artacaktır ve rakiplerinin piyasa davranışlarını öğrenme şansı elde edeceklerdir. Ticari fuarlar bir şirketin piyasadaki geleceğini netleştirmek için de kullanılabilir. Kârın maliyete oranı bir fuara katılarak da iyileştirilebilir. Uzun vadede yukarıdaki tüm pazarlama faaliyetleri, ihracat hacmini artıracak aktivitelerdir.

Firmaların fuarlara katılımı Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, mal ticaretine ilişkin uluslararası fuarlara firmalarımızın katılımları ve organizatörlerin tanıtım harcamaları, “Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2017/4 sayılı Karar” kapsamında da desteklenmektedir.