Turkishtime AR-GE 250


Kasım ayı ihracatı 15.5 milyar dolar oldu

Turkishtime Dergi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Kasım ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 artışla 15.5 milyar dolar oldu. Böylece Kasım ayında, 2018 yılı Ekim ve Mart aylarından sonra tüm zamanların en yüksek üçüncü ihracatı gerçekleştirildi.

Son 12 aylık dönemde ise ihracat yüzde 7,8 artışla 168.1 milyar dolar oldu. İlk 11 ayda ihracat yüzde 7,7 artışla 154.2 milyar dolara kadar çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 96,3 olarak gerçekleşti. Bu oran geçtiğimiz Ekim ayının ardından en yüksek ikinci değer olarak kayıtlara geçti.

Kasım ayında en fazla ihracatı yine otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Sektörün ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 artarak 2.7 milyar dolar oldu. Otomotiv sektörünü 1.7 milyar dolarla çelik, 1.5 milyar dolarla hazır giyim sektörleri takip etti.

Toplam ihracatını yüzde 56 artırarak en yüksek atılımı sağlayan çelik sektörü, Avrupa pazarına açılımı ile dikkat çekti. AB’ye ihracatını yüzde 76 artıran çelik sektörü Belçika’ya ihracatını 8 kat artırarak önemli bir başarı yakalamış oldu. Bunun yanında sırasıyla; yüzde 96 ve yüzde 86 artış ile İtalya ve İspanya, sektörün ihracatının artış gösterdiği diğer Avrupa ülkeleri olarak dikkat çekti. Savunma ve havacılık sanayi sektörü yüzde 32 artışla çeliğin ardından en çok ihracat artışı gerçekleştiren ikinci sektör oldu. Savunma ve havacılık sektörünü yüzde 21,3 artış ile makine ve aksamları sektörü takip etti.