QNB Sponsorlu


Kimyevi Maddeler sektörünün nabzı

Turkishtime Dergi

2018 yılında 16 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirip büyük başarı göstererek Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu kanıtlayan Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektörü, 2019 yılından da umutlu. Sektör, 2019 yılına 19 milyar dolarlık ihracat hedefiyle başladı. Özellikle fuar katılımlarının önem arz ettiği sektörde Ar-Ge çalışmaları da önem taşıyor.

Kimyevi Maddeler İhracatçısının Çin’e açılması için fırsat

“China International Import Expo 2019 Fuarı” 05 - 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şanghay kentinde, Türkiye Milli Katılım Organizasyonu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizatörlüğünde  düzenlenecek.

2018 yılında düzenlenen China International Import Expo (CIIE) Fuarı’nda 5 kıta 172 ülkeden, 3 bin 600’den fazla katılımcı yaklaşık 400 bin satın alıcı ile görüşme gerçekleştirdi. China International Import Expo 2018’de Milli Katılım Organizasyonu altında 38 Türk firması 725 m2 ile yer aldı.

China International Import Expo 2019 Fuarına İKMİB organizasyonu altında katılacak firmalar için, yer kirası, özel stant konstrüksiyonu, genel tanıtım giderleri, fuar alanında verilecek diğer hizmetler (internet bağlantısı, catering, faks, katılımcı broşürü vb.) gibi hizmetler bedeli karşılığında sağlanacak.

İKMİB üyelerinin mevcut ve yeni pazarlar hakkında bilgi edinmeleri amacıyla “Ülke Bilgilendirme Seminerleri” de düzenlemektedir. Bu çerçevede; Çin Halk Cumhuriyeti Ülke Bilgilendirme Semineri, 20 Mart 2019 Çarşamba günü program çerçevesinde Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilerek ve Çin’in önümüzdeki 5 yıllık dönemde gerçekleştirmeyi planladığı 10 trilyon dolarlık ithalattan nasıl pay alabileceğimize ilişkin değerlendirmeler ve genel olarak ülke hakkında bilgilendirme yapılacak. Söz konusu seminer esnasında, 5-10 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan “China International Import Expo 2019 Fuarı” hakkında da bilgi verilecek.

İhracatçılara Ar-Ge Proje Pazarı

Kapsamında akademisyenler, sanayiciler, girişimciler, müteşebbisler ve öğrenciler bulunan Ar-Ge Proje Pazarı, 27 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

İlaç ve eczacılık ürünleri, boyalar ve yapıştırıcılar, plastik ve kauçuk, kozmetik & sabun ve temizlik ürünleri, temel kimyasallar kategorilerinde başvuru yapılabilen Proje Pazarı, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünün gelişmesini hedefliyor.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen etkinlikte birincilik ödülü olarak 50 bin Türk Lirası verilecek. 1 yıl içerisinde ticarileşen tüm finalist projelere ise toplamda 100 bin Türk Lirası ödül ile desteklenecek.

Ar-Ge Proje Pazarı’na 31 Mart 2019 tarihine kadar başvuru yapılabiliniyor. Başvuru sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Plastik sektörü Kazablanka’da bir araya gelecek

Sektörün birçok temsilcisini bir araya getiren Plast Expo - 8. Uluslararası Plastik, Kauçuk Kompozit ve Petrokimya Fuarı 25 – 28 Haziran tarihlerinde Fas’ın Kazablanka kentinde düzenlenecek.

İki yılda bir düzenlenen Plast Expo Fuarında, 2017 yılında 3 bin 243 katılımcı firma; plastik ve kauçuk sektörüne yönelik hammadde, son ürünler ve yarı mamul ürünler, kauçuk kompozitler, geri dönüşüm, makine ve ekipmanları ürünlerini sergiledi ve söz konusu fuar 6 bin 183 kişi tarafından ziyaret edildi.

Plast Expo fuarına İKMİB organizasyonu altında katılmak isteyen firmalar için, yer kirası, standart stand konstrüksiyonu, genel tanıtım giderleri, fuar alanında verilecek diğer hizmetler T.C. Ticaret Bakanlığı’nın 2017/4 sayılı Yurt Dışı Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine ilişkin Karar kapsamında Bakanlık tarafından belirlenecek bedel üzerinden desteklenecek.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.