AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Mart ayında ihracat 13 milyar doları geçti

Elif Akın

TİM verilerine göre, Mart 2017 ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 artışla 13,6 milyar dolar oldu. İthalat ise aynı dönmede yüzde 7 artarak 19,9 milyon dolara ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilerine göre, Mart 2017’de ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 artışla 13,6 milyar dolar oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Atılım yılı ilan ettiğimiz 2017 yılında ihracatımız güçlü bir şekilde artmaya devam ediyor” dedi.

Mehmet Büyükekşi, TİM rakamlarına göre Kasım 2012’den bu yana en güçlü artışın Mart ayında kaydedildiğine dikkat çekti. Büyükekşi, “2017 yılına yüksek bir artış oranıyla başlamıştık. Mart’ta bu artış oranı çok daha yukarılara çıkmış oldu. Böylelikle ilk 3 aydaki ihracat artışımız yüzde 6,7 oldu. Atılım yılı ilan ettiğimiz 2017 yılında dünya ekonomisindeki toparlanma ile birlikte Hükümetimizin ihracatçılara verdiği desteklerin de etkisiyle ihracatımız yükselişe geçti. Verilere baktığımızda genele yayılan ve gittikçe hızlanan bir ihracat yapısına kavuştuğumuzu görüyoruz” dedi. Büyükekşi, son 12 aylık ihracatın da bir önceki yıla göre yüzde 2,4 artışla 144,88 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Otomotiv yine önde gidiyor

Geçtiğimiz dönemde olduğu gibi Mart’ta da otomotiv sektörünün ihracatta önde gittiğini ifade eden Büyükekşi, “İhracatımıza sektörel olarak baktığımızda Mart ayında 666 milyon dolarlık artış ile değer bazında en yüksek artışı otomotiv sektörümüz kaydetti. Oransal olarak en yüksek artışlar yüzde 87,3 ile gemi ve yat ile yüzde 75,4 ile mücevherde görüldü. Tarım sektörümüzün ihracatı ise yüzde 7,2 artarken, bu sektör altında izlenen zeytin ve zeytinyağı ihracatımız yüzde 71,2 süs bitkileri ve mamulleri ihracatımız yüzde 24,7 artış gösterdi” dedi.

Yılın ilk üç ayına bakıldığında ise 4,73 milyar dolarlık ihracat artışının 1,47 milyar dolarlık kısmı otomotiv sektöründen, 874 milyon doları çelik sektöründen, 788 milyon doları ise kimyevi maddeler ve mamullerindeki ihracat artışından kaynaklandığı görülüyor. Geçtiğimiz dönemde emtia fiyatlarının gerilemesi sebebiyle çelik ve kimyevi maddeler sektörlerimizdeki ihracat gerileme kaydederken, bu sene tam tersine emtia fiyatlarının yükselişe geçmesiyle birlikte bu sektörler ihracat artışına en fazla destek veren sektörler arasında yer almış oldu.

Asya ve Uzakdoğu’ya ihracatta artış var

TİM verilerine göre Mart ayında en dikkat çekici ihracat artışları Asya ve Uzakdoğu ülkelerinde görüldü. Bu ayda Asya ülkelerine yapılan ihracat yüzde 44 artarken, Uzakdoğu ülkelerine gerçekleştirilen ihracat ise yüzde 91 oranında artış gösterdi. Ülkeler bazında incelendiğinde de Mart’ta Singapur’a ihracatın yüzde 340,5 oranında, Çin’e yapılan ihracatın ise yüzde 73 oranında yükselmesi dikkat çekti.

AB ülkelerine olan ihracatımızın her zaman olduğu gibi dengeli bir şekilde artmaya devam ettiğini belirten Büyükekşi, “Mart ayında AB-28’e olan ihracatımız yüzde 20 artarken, AB ülkeleri arasında en dikkat çekici artışların ise yüzde 95,9 ile Malta ve yüzde 92,1 ile Portekiz’de yaşandığını görüyoruz” dedi.

Rusya’ya ihracatımızın ise bu ay da artmaya devam ettiğini vurgulayan Büyükekşi, “Mart’ta yüzde 45,3 oranında, ilk 3 ayda ise yüzde 40,3 seviyesinde artış kaydetti. En önemli ihraç pazarlarımızdan birisi olan Irak’a ihracatımız da benzer şekilde artışını sürdürüyor. Bu ülkeye ihracatımız Mart ayında yüzde 36,1 artış gösterdi. Diğer taraftan, siyasi sorunlar yaşadığımız Hollanda, İran ve Mısır’a ihracatımız ise sırasıyla yüzde 8,5, 17,1 ve 13,3 oranında düşüş kaydetti” diye konuştu.

İthalat ilk çeyrekte yüzde 7,73 arttı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın dış ticaret verilerine göre Mart 2017’de ithalat, yüzde 7 artarak 19 milyar 9 milyon dolara yükseldi. Yılın ilk çeyreğinde ise ithalat yüzde 7,73 artarak 50 milyar 415 milyon dolara ulaştı.

Mart ayında en çok ithalat yapılan fasıl 2 milyar 936 milyon dolar ile "mineral yakıtlar, mineral yağlar ve müstahsalları" olurken, ülkeler bazında ise en fazla ithalat 1 milyar 783 milyon dolar ile Almanya'dan gerçekleştirildi. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 769 milyon dolarla Çin ve 1 milyar 598 milyon dolarla Rusya takip etti.