ARGE 250


Otomotiv sektörünün nabzı

Turkishtime Dergi

Senelerdir Türkiye’nin ihracatında en yüksek paya sahip olan otomotiv sektörü Mayıs ayında da ihracatını artırmaya yönelik faaliyetlerine devam etti. Borsada da hala en fazla işlem gören sektörler arasında olan otomotiv sektörüne yakından bir bakış…

Ford, Türkiye otomotiv sektöründeki en büyük sanayi kuruluşu oldu

Ford Otosan, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017 araştırmasının sonuçlarına göre 22,7 milyar liralık üretimden satışları ile otomotiv sektöründe Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu unvanını almaya hak kazandı.

Şirketten yapılan açıklamada, Türkiye'de geçen yıl 116 bin 247 adet satışla yüzde 11,9 pazar payı elde eden ve ticari araç pazarındaki geleneksel liderliğini yüzde 30,3'e yükselen pazar payıyla sürdüren Ford Otosan'ın 2017 yılında toplam satış gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 39'luk artışla 25 milyar 341 milyon liraya yükseldi.

Bursa otomotiv sektörü AB'ye anlatıldı

Otomotiv endüstrisi hakkında incelemelerde bulunmak üzere Bursa’ya gelen Avrupa Birliği üye ülkelerinin ekonomi müsteşarları, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

BTSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Bursa AB Bilgi Merkezi, Türk Otomotiv Endüstrisinin AB Entegrasyonu, Otomotiv Sanayinde Fırsatlar ve Gelecek Senaryoları konulu toplantıya ev sahipliği yaptı. Avrupa Birliği üye ülkelerinin ekonomi müsteşarlarının katılımlarıyla düzenlenen toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez, BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik’in yanı sıra Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nden (TAYSAD) yetkililer katıldı.

Otomotiv şirketleri borsada hız kesmedi

Borsa İstanbul'da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 8 şirketin toplam net kârı yılın ilk çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36 arttı. Otomotiv şirketlerinin toplam aktifleri ilk çeyrekte 40 milyar lira sınırına yükselirken, öz kaynakları ise 10 milyar liraya yaklaştı. Borsa İstanbul'da otomotiv sektörü şirketlerinin toplam net kârı yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36,2 artarak 836,7 milyon liraya ulaştı.

TD-IHK, otomotiv sektörü için çalışma grubu kurdu

Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK), Türkiye ile Almanya arasında otomotiv sektöründeki ticaret hacmini geliştirmek için bir girişim başlattı. Otomotiv ve Tedarikçi Sanayisi Çalışma Grubu kuran TD-IHK, ilk toplantısını Düsseldorf’ta yaptı.

ÇALIŞMA grubu, Türkiye ile Almanya arasında otomotiv ticaret hacminin gelişimine destek ve teşvik vermeyi, sorunlara çözüm bulmayı amaçlıyor. Türkiye ile Almanya arasında otomotiv ve tedarikçilerinin ticaret hacminin 7 milyar euro olduğunu belirten TD-IHK Müdürü Okan Özoğlu, bunun iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 20’sini oluşturduğunu hatırlattı. Bu verinin iki ülke için otomotiv sektörünün önemini açıkça sergilediğini ifade eden Özoğlu, ticaret hacminin artması için potansiyel bulunduğunu da söyledi. Özoğlu, çalışma grubunun sektör için bir platform olmak istediğini, bu amaçla Almanya’nın farklı bölgelerinde her yıl düzenli toplantılar yapacaklarını belirtti.