QNB Sponsorlu


Plastik sektörünün nabzı

Turkishtime Dergi

Plastik sektörü, Türkiye ekonomisinin en önemli aktörleri arasında bulunuyor. Bugün 9 milyon tonu aşan toplam üretimi, 35 milyar dolarlık cirosu, 5 milyar dolara yaklaşan direkt ihracatı ve son 10 senede ortalama yüzde 12’lere yaklaşan yıllık büyüme ile plastik sektörünün ülke ekonomisine sağladığı katkı giderek artıyor.

İZTO'dan plastik sektörüne güzel haber

Bünyesinde 640’ı aşkın plastik sektörü üyesi bulunan İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir ihracatında önemli yer tutan bu sektörün daha ileri gidebilmesi için bir dizi çalışmayı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Plastikte yerli ürün kullanımının artmasıyla birlikte cari açığın finansmanında da önemli bir yol kat edileceğine dikkat çeken İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, atölye kentler projesi kapsamında plastik firmalarımızın toplu halde modern bir sanayi sitesinde çalışması gerektiğini dile getirdi.

İZTO Meclis Üyesi Metin Akçay, tüm dünyada yapılan Ar-Ge çalışmalarında geri dönüştürülebilen, üretimini ve tüketimini hızla arttıran ve enerji izolasyonları açısından sağladığı fayda ile Türkiye’nin ve dünyanın önemli oyuncularından biri olan PVC ve plastik sektörlerinin İzmir ve Türkiye ekonomisine daha fazla katkı koyması için harekete geçtiklerini aktardı.

Sektörün İzmir’deki potansiyeline de değinen İZTO Meclis Üyesi Akçay, 2018 yılı itibarıyla İzmir’den 568 milyon doları aşkın plastik ve mamulleri ihracatı yapıldığını, sektörün İzmir’den 125’e varan ülkeye ihracat yapan en önemli sektörlerden birisi olduğunu, İzmir’in ihracatında plastik sektörünün önemli bir yer tuttuğunu kaydetti.

Plastik sektörü 2019’da 7 milyar dolar ihracat bekliyor

Geride kalan yıl ve 2019 yılı için sektörel gelişmeler hakkında değerlendirmeler yapan PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, plastik sektörünün 2019’da 7 milyar dolara yakın ihracat yapmasını beklediklerini belirtti.

PAGDER Başkanı Selçuk Gülsün: “İhracat 2018 yılında en önemli tesellimiz olurken, 2019’da da çift haneli artışlar devam edecek.” dedi. Hammadde, mamul ve makine tarafında yüksek ihracat artışları yakaladıklarını dile getiren Gülsün, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yurtdışı pazarın sektör satışlarına pozitif yönde katkı vermeye devam ettiğini görmekteyiz. 2018 yılsonu ihracatında plastik hammaddede yüzde 25’ler; plastik mamulde yüzde 10’lar ve plastik işleme makinalarında yüzde 30’lar mertebesinde artış beklemekteyiz.”

Plastik ham madde, mamul ve makine ihracatını göz önüne aldığımızda toplam sektör ihracatının yüzde 13,5 artışla 6,2 milyar dolara dayandığını ifade eden Gülsün, “2019’da hammadde ve mamul ihracatına plastik işleme makinelerini da dahil ettiğimizde sektörün 7 milyar dolara yakın ihracat yakalayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Plastik sektörü 6-9 Mart tarihlerinde buluşuyor

Bölgenin en büyük Pencere Fuarı Avrasya Pencere 2019, 6-9 Mart tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Fuarda plastik sektöründen birçok şirket de yer alacak.

Pencere Üretim Makineleri, Pencere Üretim Teknolojileri, Pencere Profil, Profil Üretim Makineleri, Profil Üretim Teknolojileri, Pencere Mekanizmaları, Pencere Yan Sanayi, Cephe Sistemleri, Yalıtım Malzemeleri, Hammadde ve Tamamlayıcı Ürünler gibi birçok alanda faaliyet gösteren sektörün lider konumdaki firmaları ile 100'ün üzerinde ülkeden 70 binin üzerinde sektör profesyonelinin bir araya geleceği Avrasya Pencere Fuarı, Avrasya Cam ve Avrasya Kapı Fuarları ile eş zamanlı olarak düzenlenecek.