AR-GE 250


Teknoloji sektörünün nabzı

Turkishtime Dergi

Teknoloji sektöründe yakın zamanda yaşanan gelişmeler ve sektörün ihracatçısına verilen destekler devlet büyüklerinin de teknoloji ihracatına büyük önem verdiğini ortaya koyuyor. Özellikle Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan teknoloji yoğunluklu, katma değeri yüksek üretim ve ticaret için çalışmalara hız verdi.

İleri teknoloji ihracatına 500 milyon liralık destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkanlarla geliştirilmesi için yeni geliştirilen Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması’na (SAYEM) ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Varank SAYEM için çağrıya çıkıldığını belirterek, “Sanayi kuruluşları, Ar-Ge merkezleri, KOBİ’ler, tekno girişimler ve üniversitelerin güç birliği yapacağı mekanizmayla toplamda 500 milyon liralık destek verilecek.” ifadesini kullandı.

Bakanlığın, 100 Günlük İcraat Programı’nda yer alan hedefleri hayata geçirmek için yoğun mesai harcadığını dile getiren Varank, Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmesiyle cari açığın azaltılmasına katkı sunulacağını söyledi.

Yüksek katma değerli ürün veya ürün grubu geliştirilmesini sağlayacak SAYEM’in başvuru süreci iki ayrı aşamada yapılacak. Başvuru sürecinin ilk aşamasında, konsorsiyum oluşturacak, kuruluşlar planladıkları ürün veya ürün grubu hakkında TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığına (TEYDEB) bilgi aktaracak ve görüşmeler yaparak çağrı kapsamına uygun başvurular hazırlayacak.

İkinci aşamada, 1-30 Kasım tarihlerinde ön kayıt başvurusu yapılacak. Proje önerisi başvurularının ise son tarihi ise 31 Aralık olacak.

Teknolojide ihracatın artması amacıyla Yenilikçi Ticaret Platformu kuruldu 

Teknoloji yoğunluklu, katma değeri yüksek üretim ve ticaret için Ticaret Bakanlığı kolları sıvadı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında Yenilikçi Teknoloji Platformu oluşturuldu.

Platform, teknoloji odaklı işlerde başarılı olmuş kişilerin yeni girişimcilere tecrübelerini aktarması ve yeni girişimlerin desteklenmesini sağlayacak. Teknoloji odaklı, katma değeri yüksek mal ve hizmet ihracatı ve e-ticareti geliştirmek amacıyla yeni bir vizyon ortaya konması amaçlanıyor. Yapılacak toplantılarda teknoloji odaklı ihracatın nasıl arttırılabileceği ve ülkemizdeki girişimcilerin nasıl destekleneceği gibi konularda fikir alışverişi yapılacak.

Platformun başkanlığını üstlenen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan şunları kaydetti, “Bu platformda birbirimizin eksiklerini tamamlayarak ya da her birimizin en iyi olduğu yönleri ortaya koyarak, teknoloji odaklı katma değeri yüksek mal ve hizmet ihracatımızı nasıl yukarı ivmelendirebileceğimiz üzerinde çalışacağız. Ülkemizi, milletimizi, gençlerimizi, çocuklarımızı bir üst gelir ve yaşam seviyesine çıkarabilecek adımları birlikte atabilirsek, bu ekosistemin tohumlarını birlikte yeşertebilirsek, bizden mutlusu olmayacak. Önemli bir adım olarak gördüğümüz bu platforma inanıyoruz, kendi başarı hikayemizi birlikte yazabiliriz.” dedi.

Pekcan ayrıca bu toplantıların her ay yapılacağını ve tüm ihracatçılarımızın faydalanabileceğini belirtti.

61. TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları gerçekleştirildi

TOBB ve Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle e-Ticaret Sürekli Eğitim Merkezi (e-TicaretSEM) ve e-Ticaret Merkezi A.Ş. tarafından düzenlenen "61. TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları"nın açılışında konuşan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, dünyada elektronik ticaret devrimi yaşandığını söyledi.

Türkiye'de verimlilik artışının anahtarının dijitalleşme olduğunu aktaran Öztürk, Ticaret Bakanlığıyla e-ticaret sitelerinin tescili ve e-ticaret lojistik merkezi kurulumu konularında da çalıştıklarını anlattı.

Öztürk, şunları kaydetti, "Dijital okuryazarlığı ve KOBİ'lerimizin dijital altyapılarını geliştirmek için projeler üretiyoruz. Sadece firmadan tüketiciye değil, firmadan firmaya yapılan e-ticareti de geliştirmek istiyoruz. Ekimden itibaren 81 ilde KOBİ'lerimize yönelik kitlesel bir dijitalleşme eğitim programını başlatacağız. İnanıyoruz ki Ticaret Bakanlığımızın liderliğinde kamu ve özel sektör iş birliğiyle bu alanda dünyanın önde gelen ülkeleri arasına gireceğiz."