QNB Sponsorlu


Yılın ilk ayında ihracat 13,9 milyar dolar oldu

Turkishtime Dergi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle Ocak ayı ihracat rakamlarını düzenledikleri basın toplantısıyla açıkladı.

2019’un Ocak ayında ihracat rakamları ilk kez ‘Özel Ticaret Sistemi’nin yanı sıra ‘Genel Ticaret Sistemi’yle hesaplandı. Buna göre; Ocak ayında özel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 5,93 artışla 13.71 milyar dolar olarak gerçekleşti. Genel ticaret sistemine göre ise yüzde 6,3 artışla 13.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 73’ü aştı. Ocak ayında ihracat miktar bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,2 artışla 11,4 milyon tona ulaştı. TL ile ihracat yapılan ülke sayısı 167, ihracat rakamı ise 4 milyar TL oldu.

En fazla ihracat yapılan ülkeler ise sırasıyla Almanya, İtalya ve İngiltere olurken, AB’nin ihracat içerisindeki payı yüzde 51,3 oldu. İllerin ihracatına bakıldığında ise 41 ilin ihracatı artarken en çok ihracat gerçekleştiren ilk beş il, sırasıyla İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara oldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekonomi gazetecileri ile buluşmasında Türkiye’nin de ihracatta Genel Ticaret Sistemi’ne geçeceğini açıkladı. Pekcan “Özel Ticaret Sistemi’yle sınırlarımız içinde üretilen yüzde 100 bütün ürünleri dahil etmiyoruz. Serbest bölgelerde yaptığımız dış ticaret ve antrepo verileri hariç tutuluyor. Oysa bunlar da Türkiye sınırları içerisinde yapılıyor.” dedi. Pekcan, toplam dış ticaret verisine bakıldığında genel ile özel ticaret sistemi arasında 1 milyar 240 milyon dolar fark görüldüğünü kaydetti.