ARGE 250


TEB Faktoring’den ihracata büyük kaynak

Turkishtime Dergi

TEB Faktoring ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) daha güçlü bir ekonomi ve ihracat için ihracatçı firmaların finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla iş birliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında TEB Faktoring, 50 milyon dolar tutarında kaynağı TİM üyesi ihracatçılara kullandırarak ülkemiz ihracatının artmasına destek olmayı sürdürmeyi hedefliyor.

Türkiye geçen yılı hedeflenen 170 milyar dolar ihracatla tamamlarken, 2019 yılında da ihracat, başta büyüme olmak üzere ekonomiye katkı sağlayacak en önemli faktörlerden biri olacak. TEB Faktoring ülke genelinde hayata geçirilen ihracat seferberliğine destek olmak amacıyla ihracatçılara uygun koşullarda faktoring hizmeti sunmak için Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile bir iş birliği protokolü imzaladı.

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, bankacılıktan sonra, 150 milyar TL iş hacmi ve 600 bin adet şirkete hizmet veren bir finansal enstrüman olan faktoring sektörünün garanti, tahsilat ve finansman hizmetlerini bir arada sunan tek ürün olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi, “Vadelerin uzadığı, alacağın tahsil kabiliyetinin çok büyük önem kazandığı, finansmana zor ve maliyetli ulaşılan bir dönemde TEB Faktoring, çok önemli bir hizmet sunarak özellikle ülkemiz ekonomisinin yapı taşını oluşturan KOBİ’lere ve ihracata yönelen şirketlerimize destek oluyor.”

Baydar sözlerine şöyle devam etti, “TEB Faktoring kazandığı ulusal ve uluslararası ödüller, gerçekleştirdiği ilklerle sektörün öncü şirketlerinden biri konumunda. Eximbank kaynaklı ilk reeskont kredisini kullandıran, sektöründe en beğenilen şirket seçilen TEB Faktoring, 6 defa dünyanın en iyi ihracat faktoring şirketi ödülünü kazanarak bu alandaki bir rekoru da elinde bulunduruyor. TEB Faktoring olarak 2018 yılında 4 bini aşkın müşteriye hizmet vererek, yaklaşık 9 milyar TL’lik işlem hacmi gerçekleştirdik. Yıl sonu itibarıyla sağladığımız finansman desteği 1,7 milyar TL‘nin üzerinde gerçekleşti. Sadece ihracat tarafında ise yılı yaklaşık 5,6 milyar TL’lik işlem hacmi ve 1 milyar TL’ye yakın alacak rakamıyla kapatarak sektörde yüzde 20 civarında pay aldık. TİM ile iş birliğimiz kapsamında 50 milyon dolar tutarında kaynağı TİM üyesi ihracatçılara kullandırarak ülkemize değer katmaya ve ülkemizin ihracatının artmasına destek olmaya devam edeceğiz.”