ARGE 250


Açık kaynaklı sağlık uygulamaları

Ersin Kaplan

Akıllı cihazlar sağlık sektörünü de köklü şekilde değiştiriyor. Bu cihazlarla geliştirilen açık kaynaklı uygulamalar ileride doktorların faydalanabileceği ‘big data’ları oluşturacak.

Apple’ın akıllı saati Apple Watch’u tanıtmasıyla, ‘şeylerin interneti’ trendi de yeni bir boyut kazandı. Somut bir pazar büyüklüğüne ulaşan akıllı saatler ve yeni özelliklerle donanan akıllı telefonlar ilk aşamada sağlık sektörüne yeni bir boyut kazanacak. Şimdiden kişilerin günlük sağlık kayıtlarını tutan uygulamaların geliştirilmesi gelecekte özellikle kronik hastalıkların takibinde büyük kolaylık sağlayacak.

Sağlık sektörünü dönüştüren uygulamaların açık kaynaklı platformlardan çıkması da ilginç. Ünlü oyuncuve Parkinson hastası Michael J.Fox’un derneğinin girişimiyle geliştirilen mPower uygulaması Parkinson hastalarının günlük takibini mümkün kılacak. Bu uygulama Apple’ın açık kaynak platformu ResearchKit’te geliştirildi. Şeker hastaları için GlucoSuccess ve astım hastaları için geliştirilen Asthma Health uygulamaları da yine açık kaynaklı platform ürünü. Asthma Health astım hastalarının günlük takibiyle birlikte onlar için kötü hava koşulları olan yerleri de tespit edebiliyor. Açık kaynaklı uygulamalarla sağlık sektörünün öncü dönüşümü hız kazanmış gözüküyor.