ARGE 250


Arvento, araç takibinde dünya lideri olmayı hedefliyor

Murat Yanık

Türkiye araç takip sektörüne dair açıklanan rakamlara göre, 2017 yılında 1 milyondan fazla araçta, araç takip sistemlerinin kullanıldığı belirtiliyor. Konuyla ilgili gerçekleştirdiğimiz özel röportajda sektör değerlendirmesi de yapan, Arvento Araç Takipleri Sistemi CEO’su Özer Hıncal; “Türkiye’de 2017 yılı Ekim ayı verilerine göre trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyonun üzerinde. Bu pastanın içerisinde sadece ticari araç sayısının 9 milyonu aştığı düşünülürse araç takip pazarının ciddi bir büyüme potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye araç takip sektörü son yıllarda yüzde 50’ye varan yıllık büyüme kaydediyor. Bu büyüme oranının uzun yıllar devam etmesini öngörüyoruz.” dedi.

Hedef 1 milyon cihaz

800.000’in üzerinde cihaz satışı ve 71.000’in üzerindeki müşteri referansı ile alanında dünyanın en büyük ilk 5 şirketinden biri olan Arvento, Türkiye’de sahip olduğu yüzde 60’a yakın pazar payını korurken, dünyada liderliği hedefliyor. Arvento Ceo'su Hıncal, 2017 yıl sonu değerlendirmesini ve 2018 öngörülerini paylaşırken; ““Mobil dünya çok katmanlı ve önü çok açık bir alan. Biz hem yazılım hem de donanım içeren mobil çözümlerimiz ile elde ettiğimiz gelirlerle bu listede yer alıyoruz. Bu nedenle yenilikçi olan, ürüne, satış sonrasına ve pazarlamaya yatırım yapan şirketlerin orta ve uzun vadede kalıcı olacağına inanıyoruz." diyor.  2017 sonu itibariyle 800 bin adet cihaz hedeflerini belirten Hıncal, bu adedin araç takip ve filo yönetimi sistemleri alanında dünya çapında çok büyük bir rakam olduğunu ekledi.

Arvento'nun rakipleri de son derece güçlü. Rakip firmalar Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da konumlanmış durumdalar. Cihaz adedi itibariyle rakipleri ile başa baş durumda olan Arvento'nun, sadece bölgesel etkenler ve döviz kurlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı cirosal anlamda henüz hedeflediği noktada olmadığı belirtiliyor. Kısa ve orta vadeli hedeflerinin takip sistemleri alanında dünya çapında lider teknoloji markası olmak olduğunu söyleyen Hıncal, Arap Yarımadası, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgelerinin ise en büyük oyuncusu olduklarını ekliyor. Arvento, 2018 yılında Türkiye’deki pazar liderliğini koruyarak yurt dışında büyümeyi hedefliyor.

2020 Yılında 2 milyon araç takip sistemi kullanacak

2017 yılı verilerine göre 1 milyondan fazla araç, takip sistemi kullanıyor. Kamu kuruluşlarından, özel sektöre, kobilerden bireysel kullanıma kadar her ihtiyaca yanıt verebilen araç takip sistemlerinin, 2020 yılı sonuna kadar 2 milyona yakın araçta kullanılacağı öngörülüyor. Sağlık Bakanlığı’ndan Orman ve Su işleri Bakanlığı’na, Türkiye’nin en büyük bankalarından dağıtım şirketlerine kadar hemen hemen her sektörden müşterileri olduğunu söyleyen Özer Hıncal; “İlk başladığımız yıllarda müşteri başına araç sayısı ortalamamız 25’ti ama bugün bu sayı 10’a düştü. Bu da şunu gösteriyor; yaklaşık 8-10 yıl kadar önce sadece büyük şirketler, büyük kuruluşlar ya da araç filoları olan firmalar bu sistemleri tercih ediyordu fakat bugün çok küçük filolar da, 1-2 aracı olan şirketler de araç takip sistemini öğrendiler, daha doğrusu faydasını gördüler ve onlar da tercih etmeye başladılar” dedi.

Dünyada akıllı telefon ve tabletler için araç takip uygulamasını geliştiren ilk şirket olduklarının da altını çizen Hıncal; “Mobil takip sistemleri alanında kendi teknolojisini geliştiren bir şirket olarak müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak teknolojileri ilk biz hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle Ar-Ge’ye yatırım yapıyor, her yıl dünyanın önde gelen teknoloji fuar ve etkinliklerinde mutlaka yer alıyoruz. Bugün, geliştirdiğimiz uygulama ve çözümlerin dünyadaki en yenilikçi ve öncü çözümler arasında yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. “dedi.

%100 Türk 

Temelleri Türkiye'de atılan ve kurulduğu günden bu yana Türk insanının başarısını yansıtan Arvento Araç Takip Sistemleri donanımsal parçalarını da yine Türkiye'de üretiyor. Yerli ve Milli kavramlarının önem kazandığı bu dönemde Arvento'nun %100 Türk kimliği ayrı bir önem kazanıyor.

Sadece araç takip etmiyor

Araç takip sistemlerinin ortaya çıkış nedeni başta araçların güvenliği olarak algılansa da bambaşka bir takip sistemi ortaya çıkıyor, dondurma üreticisinin aracının taşıdığı ürünleri kaç derece ısı da taşıdığı ya da bir lojistik firmasının tırlarının yakıt seviyesinin hırsızlık nedeni ile ani azalmasını takip etmek bambaşka bir takip sistemi kullanma nedeni... Özellikle anne ve babalar için en önemli özellik ise servis aracı ile okuldan gelen çocuklarının eve yaklaştığında GPS ile konumunun belirlenerek makul bir süre önce çocuğunuzu karşılamak için evden çıkmanızı sağlıyor olması. Hem siz hem servis aracı gereksiz bekleme sürelerini ortadan kaldırmış oluyor.