OSB Yıldızları Araştırmması


Bilim kurguyu gerçeğe taşıyan 6 teknoloji

1) Akustik hologramlar

Bilim adamları yakın zamanda akustik hologramlar geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde objeler ses üstü dalgalarla fiziksel bir müdahale olmadan hareket ettiriliyor. Star Wars'taki ışınlama cihazlarına benzeyen teknolojinin yakın zamanda mikrocerrahide kullanılması hedefleniyor. Böylece deride hiçbir iz bırakmadan istenen bölgeye ulaşılabilecek ve buradaki işlemler çok daha pratik biçimde gerçekleştirilebilecek.

2) Görünmez kılan pelerin

Harry Poter ve Yüzüklerin Efendisi'nde karşımıza çıkan görünmez pelerinler de gerçek olan bir diğer bilim kurgu objesi. Işıktan yayılan belirli dalga boylarının ayarlanmasıyla elde edilen görünmez pelerinler Che Ting Chanshow tarafından Dünya Ekonomik Forumu'nda tanıtıldı.

3) Basılabilir organlar

3D printerlar geliştikçe sağladıkları imkanlarda artıyor. FED bu printerlarla üretilen ilk ilacı onayladı. Bilim adamları şimdi de yaşayan nesneler yaratmaya çalışıyor. Bunların arasında öncelik ise insan organları üretmek.

4) Ölüleri canlandırmak

Jurassic Park'tan aşina olduğumuz bu fantezide üzerinde başarılı bir ilerleme kaydedilen bir diğer teknoloji. Ancak nesli tükenen canlıların tekrardan hayata döndürülmesi için çalışan bilim adamlar maalesef T-Rex'i canlandırmak için uğraşmıyor. Küresel gıda güvenliğinde yaşanan sorunların çözümü için bitkileri yeniden canlandırmayı deniyorlar.

5) Kan içerek gençleşmek

Bilim adamlarının bir diğer ilginç araştırması ise kan tüketiminin olası gençleştirici etkisi üzerine. Bilim adamlarının çok fazla vampir filmi izlediğini düşünebilirsiniz ama bir çok denek genç insanlardan alınan kanı içmenin işe yaradığını düşünüyor. Araştırma California Üniversitesi tarafından gerçekleştiriliyor. Yaşlı insanlara genç insanlardan alınan kanı içirerek yaşlanmayı yavaşlatmayı deniyorlar.

 

 

6) Artırılmış gerçeklik gözlüğü

Microsoft tarafından gerçekleştirilen bu teknoloji Star Wars'ta karşımıza çıkan konuşan hologramları gerçeğe taşıdı. Hololensler aslında öğrencilerin insan anatomisini (ve buna benzer canlandırmalar gerektiren dersler/araştırmalar) öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılıyordu. Ancak Microsoft bu teknolojiyi oyun dünyasında kullanılabilmesi için baştan yarattı. Fiyatlarının 3 bin dolar olacağı tahmin ediliyor.